• Powstanie i rozwój szkoły

•    Budynek szkolny został oddany do użytku 1 września 1910 roku. Kierownikiem był pan Kur, który kierował szkołą do wybuchu I wojny światowej. Szkoła była wówczas jednoklasowa i do obwodu należała tylko wieś Jeleńska Huta. Już początkowe miesiące wojny pozbawiły szkołę kierownika, który po wzięciu do niewoli został zamordowany. Jego miejsce zajęła żona Stefania Kur, która kierowała placówką do roku 1939. Po niej funkcję objęła "Blumka". W okresie 1939-1944 nauka odbywała się wyłącznie w języku niemieckim. Po wyzwoleniu, szkołą do roku 1949 ponownie kierowała Stefania Kur.

W roku szkolnym 1949/50 pracowała w Jeleńskiej Hucie Władysława Krauza, a w latach 1950-1955 Halina Duszyńska. Dopiero w 1953 roku przydzielono jej do pracy Irenę Stankiewicz, bowiem zmieniono też stopień organizacyjny placówki, powołując szkołę 5-klasową o dwóch nauczycielach.

Ważnym wydarzeniem dla wsi i placówki było założenie elektryczności, które nastąpiło w 1958 roku a dla szkoły gruntowny remont w 1959 roku. Wymieniono wówczas podłogi, założono instalację elektryczną, postawiono nowe piece kaflowe oraz odmalowano wszystkie pomieszczenia.

W okresie dziesięciolecia 1963-1973, gdy dyrektorem był Wacław Bujak, placówka była szkołą siedmioklasową, aż do czasu utworzenia z niej punktu filialnego w roku szkolnym 1973/74. Wtedy to kierownikiem szkoły został Henryk Potrykus. Od tego roku dzieci od klasy piątej dowożono do Zbiorczej Szkoły w Szemudzie, natomiast w Jelenskiej Hucie nauka odbywała się w klasach 0-IV.

Po śmierci Henryka Potrykusa w 1988 roku z dniem 1 września dyrektorem szkoły została jego żona Maria Potrykus. W trakcie jej dyrektorowania szkoła posiadała sześć oddziałów wraz z oddziałem przedszkolnym.

Kolejnym dyrektorem od roku 1990 był Jan Sikorski, a od 1 września 1993 Tomasz Stein. W tym czasie placówka stała się pełną szkołą 8-klasową.

W maju 1994 roku po raz pierwszy odbył się w tej placówce konkurs na stanowisko dyrektora szkoły, w wyniku którego Tomasz Stein został powołany na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej w Jeleńskiej Hucie, funkcję tę pełnił do listopada 2016r. Od 1 grudnia p.o. dyrektora szkoły została pani Judyta Miłosz, która następnie wygrała konkurs na dyrektora szkoły i z dniem 1 września 2017r. została powołana na to stanowisko.

1 marca 2023 r. dyrektorem szkoły została Małgorzata Rzepka.