• 24maj
          • Gminny Turniej Ekologiczny- I miejsce

                   W dniu 23 maja  2018 roku odbył się XV Gminny Turniej Ekologiczny dla klas 4-6 szkół podstawowych i dla Gimnazjum. Organizatorem konkursu było Gimnazjum w Szemudzie.  Brali w nim udział uczniowie, którzy w swoich szkołach wykazywali się wiedzą ekologiczną, działaniami na rzecz ochrony środowiska, którzy aktywnie uczestniczą w zajęciach Kółka Przyrodniczego. Wiodącym tematem tegorocznej edycji były zanieczyszczenia środowiska odpadami plastikowymi. Pierwsze zadanie turnieju polegało na wykonaniu przedmiotu z odpadów plastikowych, celem zadania było zwrócenie uwagi na możliwość recyklingu plastikowych odpadów . Czteroosobowa grupa reprezentująca  Szkołę Podstawową z Jeleńskiej Huty, uczniowie klasy szóstej,  wykonała obuwie typu klapki z rurek do picia napoi oraz świecznik z plastikowych łyżeczek .  W kolejnych zadaniach należało wykazać się wiedzą o tematyce ekologicznej, młodzież rozwiązywała test, krzyżówkę i odpowiadała na indywidualne, wylosowane pytanie. Po tych zadaniach drużyna z Jeleńskiej Huty wysunęła się na pierwsze miejsce wśród ośmiu szkół podstawowych. Kolejne zadanie to rzut plastikową butelką do kartonu, który symbolizował  pojemnik z odpadami. Zadanie z pozoru łatwe okazało się bardzo trudne.  Ostatnie zadanie trwało aż czterdzieści minut. Zespoły musiały wykonać grę planszową z otrzymanych materiałów. Oczywiście tematem gry była segregacja odpadów i  powtórne ich wykorzystanie. Młodzież skupiła się na odpadach plastikowych, jak wiadomo są one najbardziej uciążliwe dla środowiska. Była to prawdziwie twórcza praca, która zaowocowała wspaniałymi efektami.  Drużyna z Jeleńskiej Huty otrzymała za swoją pracę siedem punktów. Po 6 zadaniach wyłoniono laureatów pierwszego, drugiego i trzeciego  miejsca. O kolejności zdecydowała suma punktów uzyskanych  łącznie. Uczniowie ze  Szkoły Podstawowej  w Jeleńskiej Hucie zajęli pierwsze miejsce. Do turnieju drużynę  przygotowała Pani Dorota Kleister. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, sadzonki żywotników, dyplomy, dla zwycięskich szkół ufundowano dorodne krzewy.

             

      • 17maj
          • Konkurs Biblijny

            Z wielką radościa informujemy, iż w dniu 12 maja w Liceum Salezjańskim w Rumi odbył się finał Wojewódzko- Metropolitalnego Konkursu Biblijnego im. Sł. Bożego Kard. Augusta Hlondaw, w którym

                  Antoni Podgórski uczeń klasy VI zajął I miejsce

            Serdecznie gratulujemy zwycięzcy i życzymy dalszych sukcesów

             

      • 17maj
        • Wycieczka do Szklarskiej Poręby
          • Wycieczka do Szklarskiej Poręby

            Wycieczka do Szklarskiej Poręby.

                W maju klasy: VI,VII  wzięły udział w wycieczce do Szklarskiej Poręby i Czech. Wyruszyliśmy na wycieczkę w dniu 07.05.2018 o 3.30 rano.

            Pierwszym celem podróży był Aquapark  i termy w Cieplicach. Tam każdy uczeń zmył trudy  ośmiu miesięcy nauki.. Wieczorem dojechaliśmy do Szklarskiej Poręby, naszym oczom ukazał się pensjonat, w którym mieliśmy spędzić cztery noce. W odróżnieniu od zeszłorocznego „Hogwartu” nie było w nim niczego tajemniczego poza nazwą- „Królowa Karkonoszy”. Zamiast skrzypiących podłóg chodziliśmy po miękkich, jasnych wykładzinach. We wtorek wyruszyliśmy na pierwszą wycieczkę do „Śnieżnych Kotłów” czyli dwóch głębokich cyrków polodowcowych . W okresie zlodowacenia w Karkonoszach występowały lodowce górskie, które uformowały dzisiejszy krajobraz. Na szczyt „Szrenica” wjechaliśmy wyciągiem, a potem wędrowaliśmy graniami podziwiając wspaniałe krajobrazy otaczających nas pasm górskich oraz Kotlinę Jeleniogórską. Kolejnego dnia wyruszyliśmy do Czech do „ Skalnego Miasta”, jest to  zespół skalnych form ukształtowania powierzchni Ziemi: skałek, ambon, baszt czy grzybów skalnych itp., skupionych w pobliżu siebie i oddzielonych wąskimi rozpadlinami. Powstawanie miasta skalnego jest efektem erozji terenu, następującego szczególnie wzdłuż sieci spękań, charakterystycznej zwłaszcza dla poziomo uwarstwionych skał osadowych, głównie piaskowców, czasem zlepieńców. Wędrówka skalnymi  labiryntami  oraz spływ  łodziami po małym zbiorniku wodnym znajdującym się pomiędzy formami skalnymi wszystkim się podobał.

            W czwartek rano zwiedziliśmy Hutę kryształów „Julia”. Huta Julia to miejsce, w którym splata się historia, piękno szklanych arcydzieł i ręczny proces produkcji. Ścieżka turystyczna prowadzi przez wiele działów m.in. miejsca gdzie doświadczeni rzemieślnicy dmuchają i formują gorącą masę szklaną, dosłownie wyczarowując kryształowe produkty na oczach turystów. Idąc dalej można zobaczyć wiele innych interesujących stanowisk produkcji – od szlifowania, poprzez nanoszenie przepięknych zdobień aż po kontrolę jakości i misterne pakowanie kryształu. Produkty z huty Julia trafiają do wielu krajów świata, najwięcej sprzedawanych jest do Brazylii i Krajów Arabskich. Po południu cała grupa wybrała się na krótką wycieczkę do Wodospadu Kamieńczyk.

            Bardzo szybko minął czas pobytu w Karkonoszach , podczas podróży powrotnej zwiedzaliśmy manufakturę fajansu w Bolesławcu. Młodzież mogła prześledzić proces produkcyjny ceramicznych wyrobów. Asortyment wyrobów oraz wzornictwo jest różnorodne Na ich dzisiejszy kształt złożyła się praca wielu ceramików i garncarzy, przez stulecia doskonalących lokalną specjalność. Bolesławiecka ceramika- wyroby ręcznie robione, nie jest tania: serwisy kawowe, które w tutejszym firmowym sklepie kosztują 1200 złotych,  w Nowym Jorku tyle samo dolarów. Przemysł ceramiczny to ważny przemysł regionu zatrudniający około 1500 osób. Tu wyprodukowano serwis, z którego 10 lat temu jadł w samolocie Jan Paweł II .
            Bolesławiecka ceramika kojarzy się głównie z ręcznie zdobionymi stempelkowanymi filiżankami i dzbankami znanymi choćby z „M jak Miłość” , ale to także historia powstawania pięknych i niepowtarzalnych naczyń.  Moc oddziaływania stempelków na klientów jest  tak wielka, że nawet Chińczycy zajęli się produkcją podróbek bolesławieckiej ceramiki. Rynek próbowali bolesławianom podebrać również Niemcy.  Na razie stempelki są bolesławiecką domeną, widać je nawet na rondach samochodowych, kiedy przejeżdża się przez Bolesławiec.  W okolicach łodzi tradycyjnie wstąpiliśmy do Mcdonalda. Całą podróż udawało się nam „uciec” przed burzami, które 11 maja  szalały nad Polską ,niestety jedna z nich „złapała” nas za Toruniem, ale udało się wymknąć piorunom i dojechać szczęśliwie do domu.

            D.Kleister  K.Przybyła

             

             

      • 08maj
        • Tydzień  pod hasłem  Bezpieczeństwa
          • Tydzień pod hasłem Bezpieczeństwa

            Z okazji 112 rocznicy OSP w Szemudzie oraz akcji propagowania Europejskiego Numeru Alarmowego 112 przez cały tydzień w szkole będą odbywały się rozmaitee akcje i spotkania związane z bezpieczeństwem dzieci w szkole, w domu, w drodze do szkoły itp.

                I tak już w poniedziałek  7 maja uczniowie naszej szkoły pojechali do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku.  Dzieci wzięły udział w warsztatach zorganizowanych przez Straż Pożarną. Poznały procedury postępowania kryzysowego dla dzieci w wypadku zagrożenia.  Dzieci dowiedziały się jakie zadania są wykonywane w ramach całodobowego dyżuru Centrum.

               Centrum Zarządzania Kryzysowego   swoją działalnością wspiera Prezydenta Miasta Gdańska w koordynacji współdziałania wszystkich służb i jednostek organizacyjnych miasta działających na jego obszarze, zmierzające do utrzymania właściwego stanu bezpieczeństwa powszechnego i porządku publicznego. Spełnia zasadniczą rolę przy tworzeniu i funkcjonowaniu systemu zarządzania kryzysowego Miasta Gdańska oraz obiegu informacji. Na koniec nasi podopieczni oglądali stare samochody straży pożarnej. Z dużym zaciekawieniem obserwowali pracę strażaków. Dzieciom spodobał się ubiór i akcesoria strażaków.

              Natomiast we wtorek 8 maja dzień w szkole rozpoczął się nietypowo, bo od spotakani ze strażakami z OSP w Częstkowie. Nasi goście opowiadali o pracy strażaków, o tym jaka jest ich rola, w cym pomagają ludziom. dzieci z ogromnym zaciekawieniem słuchali tych informacji, pytaniom nie było końca. Naspnie uczniowie klasi 0- III oglądali film Akademia Bezpoecznego Puchatka, w którym dowiedziły się w jaki sposób bezpiecznie iść do szkoły, bezpiecznie jeździć na rowerze, bezpiecznie zachowywać się w szkole.

             

            Wizyta w Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku

      • 08maj
          • Dzień Ziemi w szkole

                   23.04.2018 w naszej szkole odbył się Dzień Ziemi. Świętowaliśmy go zupełnie inaczej niż w ubiegłych latach. Uczniowie klasy siódmej wcielili się w rolę nauczycieli, w młodszych klasach poprowadzili lekcje o tematyce ekologicznej. Głównym celem było pokazanie , że w wyniku nieodpowiedzialnych i krótkowzrocznych działań ludzi planeta Ziemia jest zagrożona.

                 Wycinka drzew, nadmierne używanie nawozów, dzikie wysypiska śmieci, kwaśne deszcze, pyły, dymy, spaliny to prawdziwe współczesne „ plagi” ,które człowiek zgotował własnej planecie. Dzieci usłyszały i obejrzały  krótką scenkę przygotowaną przez starszych kolegów pt.”Ziemia u doktora”. Następnie siódmoklasiści zadawali pytania sprawdzające czy słuchacze  poprawnie zrozumieli tekst. Kolejnym etapem lekcji  było przeprowadzenie konkursów .W  każdej klasie  wyłoniono jednego zwycięzcę. Ostatnim punktem lekcji było wykonanie przebrania z worków i toreb plastikowych, dwoje dzieci z każdej klasy zostało przebranych za parę młodą. Chodziło o uświadomienie dzieciom faktu iż 80% odpadów można  użyć  ponownie po odpowiednim przetworzeniu, zatem słuszne jest ich segregowanie. W kategorii strój ślubny zwyciężyła klasa pierwsza i szósta, ale należy odnotować iż wszystkie stroje były wspaniałe.

                 Na czwartej godzinie lekcyjne odbyło się podsumowanie zajęć, zwycięzcy konkursów otrzymali skromne nagrody, odbył się pokaz mody ślubnej i zostały wytypowane przez jury najlepsze stroje. Głównymi bohaterami dnia  byli uczniowie klasy siódmej, przygotowywali się do roli nauczycieli dość długo, ale skutecznie. Bez problemu wykonali założone zadania. Mam nadzieję, że zrozumieli iż praca nauczyciela  nie jest łatwa i wymaga pomysłowości, twórczego działania, umiejętności  podejmowania szybkich decyzji, a nawet talentu aktorskiego.