• 07wrz
          • Kompetencja 5. Umiejętność uczenia się

               Szkoła nie jest w stanie wyposażyć uczniów w wiedzę i umiejętności, które wystarczą im do końca życia. Dlatego istotne jest, by nauczyć ucznia organizować jego proces uczenia się. Dlatego też nasza szkoła postanowiła w nowym roku szkolnym położyć szczególny nacisk na rozwijanie właśnie tej kompetencji .

               Aby umożliwić uczniom efektywną naukę w pierwszym roku drugiego etapu kształcenia wychowawca klasy IV przeprowadzi diagnozę preferowanych stylów uczenia się uczniów i zapoznają ich z optymalnymi dla każdego stylu metodami przyswajania wiedzy. Na zajęciach w klasach IV – VI nauczyciele będą wykorzystywac zróżnicowane metody pracy (mapy mentalne, słuchowiska, metody aktywizujące), by ułatwić zapamiętywanie informacji uczniom o różnych stylach uczenia się. Na lekcjach przyrody w klasie IV uczniowie poznają główne zasady higieny pracy umysłowej i stanowiska pracy. Kilkukrotnie w ciągu drugiego etapu kształcenia na zajęciach z wychowawcą i pedagogiem szkolnym uczniowie rozpoznają swoje mocne i słabe strony, aby trafnie podjąć decyzję dotyczącą zaplanowania swojej ścieżki kariery.

            Uczniowie klas IV – VI będą się uczyć poszukiwania, gromadzenia i przetwarzania informacji na większości zajęć w szkole. Na lekcjach matematyki umiejętność ta jest szczególnie przydatna w trakcie nauki procentów, gdzie uczniowie będą przeprowadzać ankiety klasowe i przedstawiać dane na różnego rodzaju wykresach i diagramach, prezentując je w klasie. Na historii uczniowie w grupach będą opracowywać krzyżówki historyczne.

            Na zajęciach muzyki uczniowie będą wykonywać różnego rodzaju pracę, podczas których grupowo będą wyszukiwać  informacje na dany temat. Również na zajęciach techniki uczniowie będą wykonywać albumy tematyczne – wyszukiwać informacje na interesujący ich temat, często będący ich pasją, selekcjonowali je i opracowywali.

            Nauczyciele będą wykorzystywać pracę w grupach jako dominującą formę pracy na zajęciach. W czasie prezentacji wyników pracy grupowej uczniowie będą wchodzić w rolę nauczyciela, przekazując zdobyte w czasie pracy informacje czy tworząc notatkę dla klasy dotyczącą opracowywanego zagadnienia.

            Wszyscy nauczyciele będą pomagajć uczniom w zrozumieniu celu i sensu lekcji – na początku każdych zajęć podawany jest cel lekcji w języku zrozumiałym dla ucznia oraz informacje, czego uczniowie nauczą się na tej lekcji. Przed sprawdzianami z większych partii materiału uczniowie będą otrzymywać instrukcje precyzujące, czego powinni się nauczyć. Po sprawdzianie każdy uczeń będzie dostawać informację zwrotną, jakie wiadomości i umiejętności opanował, a jakie musi jeszcze utrwalić.

             

      • 28wrz
          • Sprzątanie świata- 20.09.1018r

               Głównym celem akcji „Sprzątanie świata” było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Idea rozumiana jest jako łańcuch działań, którego początkiem jest tworzenie odpadów, ich selektywna zbiórka i kończący ją recykling. To także zachęta do działań na rzecz ochrony środowiska oraz poszanowania zasobów naturalnych i racjonalnej gospodarki odpadami. Akcja miała również na celu pokazać uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, unikanie tworzenia odpadów oraz odpowiednie gospodarowanie nimi.

                 20 września uczniowie naszej szkołyzaopatrzeni w worki na zbiórkę śmieci i jednorazowe rękawice, już po raz kolejny uczestniczyli w akcji ekologicznej „Sprzątanie świata”. Akcję rozpoczęto pogadanką na temat zasad bezpieczeństwa oraz głównych celów akcji. Wszystkie klasy pozytywnie zmotywowane szczytnym celem, miały wyznaczone tereny, które solidnie posprzątano. Oddział przedszkolny oraz klasy I-III sprzątały teren szkoły, w tym boisko i plac zabaw. Klasy IV-VI zajęły się poboczami dróg w okolicach szkoły. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła bardzo szybko i sprawnie, a efekty pracy wszystkich uczniów były zadowalające. Najwięcej śmieci zebrali uczniowie klas IV-VI. Były to głównie: papier, plastik (różnego rodzaju i wielkości torebki, butelki), szkło  (głównie butelki) i puszki aluminiowe. Worki ze śmieciami zostały zebrane w wyznaczonych miejscach.

                   Wszyscy uczestnicy tegorocznej akcji „Sprzątania świata” wyrazili nadzieję, iż ich praca nie pójdzie na marne, a kolejna będzie mniej obfita w porozrzucane śmieci. Czynny udział w akcji dał im do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko, o czystość otoczenia i jakie mogą być negatywne skutki zaniechania tych działań w przyszłości.

      • 07wrz
          • Wakacje, wakacje i po wakacjach

            Mam zaszczyt powitać wszystkich na uroczystości z okazji rozpoczęcia NOWEGO ROKU SZKOLNEGO. Jeszcze tak niedawno staliśmy tu, aby przeprosić, podziękować a przede wszystkim życzyć sobie udanego wypoczynku. Teraz spotykamy się żeby rozpocząć nowy rok w szkole. Wracamy tu po dwumiesięcznej przerwie, opaleni, z uśmiechami na twarzach, ale przede wszystkim wypoczęci i gotowi do dalszej walki. Walki, którą każdy uczeń rozpoczyna zawsze pierwszego września. W naszym życiu wiele rzeczy uległo zmianie. Nie tylko jesteśmy starsi, mądrzejsi, ale także mamy nowe postanowienia na ten rok szkolny. Nie trzeba mówić, że oczywiście na pierwszym miejscu listy postanowień jest owa walka- walka o oceny. Bo przecież uczymy się nie dla szkoły, nauczycieli, rodziny, czy przyjaciół, tylko dla siebie. Jeszcze raz pragnę powitać wszystkich bardzo serdecznie, a w szczegól, niestrudzone Grono Pedagogiczne, oraz wszystkich uczniów i ich rodziców. Życzę wszystkim, więc samych sukcesów, wam drodzy przyjaciele dobrych ocen, a wam kochani nauczyciele dużo cierpliwości i wytrwałości.