W czerwcu bieżącego roku uczniowie klas I-IV Szkoły Podstawowej w Jeleńskiej Hucie wzięli udział w wycieczce do Gdańska w ramach projektu "Poznaj Polskę". Celem naszej podróży było Westerplatte- symbol wybuchu II wojny światowej oraz polskiego oporu wobec działań Trzeciej Rzeszy. Uczniowie pozyskali wiedzę o ówczesnych wydarzeniach, podziwiali pomnik obrońców tego skrawka Polski.
Następnie udaliśmy się na pobrzeże Motławy, na której jest zacumowany unikatowy zabytek techniki okrętowej- "Sołdek". Statek-muzeum pod swoim pokładem kryje opartą o współczesne media aranżację wystawienniczą: „Sołdek i jego czasy”, pozwalającą poznać historię polskiego budownictwa okrętowego oraz handlu morskiego w II połowie XX w. Zwieńczeniem wycieczki była wizyta w jednej z popularnych restauracji, gdzie pokrzepiliśmy się odzyskując siły na drogę powrotną. Po trudnym okresie pandemii wyjazd był świetną okazją do ponownej integracji oraz niepowtarzalną lekcją historii w terenie.
- 22cze
Wycieczka do Gdańska w ramach projektu "Poznaj Polskę"
26
- 09cze
Bilans jednostkowy- sprawozdanie za rok 2021
Bilans, Rachunek zysków i strat, Zestawienie zmian w funduszu, Informacja dodatkowa za rok 2021 szkoły zamieszczona jest na stronie BIP Gminy Szemud.
SP_Jelenska_Huta.pdf
- 09cze
Gminne Rozgrywki Matematyczne
W środę 8 czerwca w Szkole Podstawowej w Kielnie odbyły się Gminny Rozgrywki . W zmaganiach brali udział uczniowie ze szkoły W Kielnie, Jeleńskiej Huty i Bojana.
Impreza rozpoczęła się od przywitania uczestników i zaproszonych gości. Następnie każda z drużyn uczestniczyła w rożnych konkurencjach. Był to quiz, krzyżówka, rebusy, zadania z patyczkami oraz zadania typu prawda-fałsz. Nasz drużyna zajęła trzecie miejsce.
Wydarzenie było perfekcyjnie przygotowane. Wrażenia z tych zmagań na długo pozostaną w pamięci zawodników. Już dziś czekamy na następną edycję Gminnych Rozgrywek Matematycznych!
5
- 09cze
Smocze łodzie- wycieczka
W dniu 10 maja 2022 uczniowie klasy piątej ,szóstej i czwartej wzięli udział w rejsie po Motławie na smoczych łodziach. Początki smoczych łodzi sięgają kilku tysięcy lat wstecz. Co roku w Chinach, na brzegach rzeki Jangcy u progu pory gorącej, kiedy to ludność trapiły susze i epidemie – odbywały się obrzędy przebudzenia śpiącego dotąd boga Smoka. Ów władca rzek i mórz sprowadzać miał zbawcze deszcze, dzięki którym obfite plony oddalały widmo głodu i chorób. Obrzędy, w formie zmagań zdobnych łodzi, pociągały za sobą liczne utonięcia, co traktowano jednak jako konieczną bóstwu ofiarę. Od lat osiemdziesiątych XX wieku wyścigi smoczych łodzi zaczęły zyskiwać na popularności na całym świecie – począwszy od Ameryki Północnej i Europy Zachodniej. Szybko też przekształciły się w jedną z najszybciej rozwijających się dyscyplin sportu. Międzynarodowa Federacja Smoczych Łodzi grupuje ponad 50 federacji narodowych, a liczba uprawiających ten sport osób szacowana jest na kilkadziesiąt milionów. Jako najbardziej zespołowy z popularnych sportów wodnych jest szczególnie ceniony przez szkoły, duże firmy i inne instytucje pragnące integrować swoich pracowników. Nie wiemy czy nasz rejs wpłynął na opady, ale na pewno poprawił wszystkim humory i zintegrował grupę. Okazało się, że dzieci z Jeleńskiej Huty są niezwykle dzielne i wytrzymałe. Pokonaliśmy wodą sporą trasę. Wpływając na Motławę mogliśmy podziwiać zabytki Gdańska od strony wody czyli dawny średniowieczny port. Jedyne niebezpieczeństwo, które nas spotkało to niezadowolony z naszej obecności łabędź. Trochę syczał, straszył rozłożonymi skrzydłami i zbyt blisko podpływał, ale na szczęście, ostatecznie udało nam się powrócić do przystani bez szwanku.