• 28cze
          • Bëlny Kaszëba w naszej szkole!

W tym roku szkolnym, po raz pierwszy spośród uczniów VIII klasy, nagrodzono osobę wyróżniającą się wiedzą, umiejętnościami i sukcesami w edukacji języka kaszubskiego. Wyróżnienie „Bëlny Kaszëba” jest nagrodą podsumowującą naukę w szkole podstawowej a otrzymał ją Rafał Marszała- gratulujemy! Mamy nadzieję, że kaszubszczyzna już na zawsze pozostanie w sercu Rafała, dzięki czemu będzie on przykładem dla wielu młodych ludzi.

• 22cze
      • 19cze
          • Wycieczka nad morze

Trzy dni dzieci z klasy trzeciej spędziły w przepięknej nadmorskiej miejscowości jaką są Dębki. Chodziły na spacery brzegiem morza, pluskały się w wodzie, lepiły zamki z piasku, opalały się. Jadły przepyszne lody i gofry. Korzystały również z boiska do piłki nożnej i bawiły się na placu zabaw. Największą atrakcją było “Linowo” czyli park linowy. Dzieci wykazały się odwagą i sprawnością  fizyczną. Wszyscy byli dla siebie bardzo koleżeńscy, wspierali się, motywowali do pokonywania przeszkód, a niektóre były naprawdę trudne. Pokonali swoje lęki i wyszli zwycięsko. Brawo!  Zakończenie zmagań w parku linowym zwieńczone zostało pysznymi goframi przygotowanymi przez mamy. To był bardzo udany wypoczynek. Dziękuję pani Sandrze i pani Marcie za pomoc.

Arleta Bieszk

• 16cze
          • Sukcesy naszych uczniów

„Proszã Waji, miłé dzôtczi- pò kaszëbskù nie zabôczta!” Uczniowie z Jeleńskiej Huty pamiętają o słowach, które napisał poeta i prozaik kaszubski ( wywodzący się z Gminy Szemud) Alojzy Nagel. Zarówno podczas zajęć jak i dodatkowych aktywności, dbają o przetrwanie języka kaszubskiego.

31 V 2023r. mieliśmy okazję wziąć udział w Powiatowym Konkursie Recytatorskim Twórczości Alojzego Nagla, gdzie szerzej zapoznaliśmy się z literaturą wybitnego twórcy regionu. Poziom prezentacji uczestników, jak przyznała komisja, był bardzo wyrównany- trudno więc było dokonać wyboru najlepszych spośród tak wielu udanych występów. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Wiktoria Dampc ( kl.II), Oliwia Pranczke ( kl. II), Agata Andryskowska (kl. IV), Lena Lawrenc ( kl. VII) i Kamil Richter (kl. VI).

W gronie laureatów znaleźli się:

Agata Andryskowska - II miejsce ( w kat. kl. 4-6)

Lena Lawrenc III miejsce( w kat. kl. 7-8).

Kolejny sukces osiągnęliśmy 13 VI 2023r. podczas Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Jana Piepki. Autor wielu tekstów w języku polskim i kaszubskim, także pochodził z Gminy Szemud. Tym razem szkołę reprezentowali: Agata Andryskowska( kl. IV), Mateusz Pionk (kl. VI), Lena Lawrenc (kl. VII) oraz Szymon Rzeszewicz (kl. VII). Choć wspaniałych występów nie brakowało, nasi uczniowie znaleźli się w gronie najlepszych!

Agata Andryskowska zdobyła I miejsce (w kat. kl. 4-6),

Szymon Rzeszewicz również otrzymał I miejsce (w kat. kl. 7-8)

Mateusz Pionk, spośród wszystkich uczestników został wyróżniony za swoje umiejętności, nagrodą Specjalną Prezesa ZK-P/ Szemud( za najpiękniejszą kaszubszczyznę lesocką).

Gratulujemy wszystkim naszym reprezentantom odwagi, umiejętności i osiągnięć!

• 08cze
          • Dzień Dziecka 2023

WIELKI TURNIEJ RYCERSKI

Tegoroczny Dzień Dziecka społeczność Szkoły Podstawowej w Jeleńskiej Hucie postanowiła świętować biorąc udział w Wielkim Turnieju Rycerskim.
            Wszyscy uczestnicy tego dnia występowali w strojach pasujących do epoki - byli wśród nas królowie, paziowie, giermkowie, rycerze i inni, których nawet nie jesteśmy w stanie wymienić, gdyż kreatywność uczniów, rodziców czy nauczycieli przeszła wszelkie oczekiwania.

Uczniowie w zespołach klasowych mierzyli się z przeróżnymi zadaniami w wielu konkurencjach - zdobywali zamek, strzelali z łuku, uwalniali księżniczkę Brunhildę, rzucali lassem i pokonywali tor przeszkód pod intrygującą nazwą „Zakuty łeb”.
            Imprezę zaszczycił również dzielnicowy- starszy sierżant Dawid Lejk, który przybył mechanicznym rumakiem i zaprezentował dzieciom jego możliwości, a następnie dumnym czwartoklasistom wręczył karty rowerowe.
            Dodatkową atrakcję stanowił również „Gorejący Wierzchowiec”, czyli wóz bojowy Ochotniczej Straży Pożarnej w Szemudzie z przedstawicielami tej dzielnej formacji w osobach pana Pawła Milewczyka z druhami, którzy pokazali dzieciom kilka elementów swojej ciężkiej pracy. Uczniowie mieli nawet możliwość przetestowania węża strażackiego 😊
            Ponadto dzieci korzystały z przejażdżek na kucach ze Stajni KN w Kożyczkowie, tulenia uroczych kawii domowych (świnek morskich), szaleństw na dmuchańcu. Chętni ustawiali się w kolejce po kolorowe balony i do malowania twarzy.
            Wreszcie na złaknionych i spragnionych czekały w specjalnie przygotowanej karczmie kiełbaski z grilla, chleb z pysznym smalcem i ogórkiem, doskonałe ciasta, przegryzki i napoje, które serwowali dzieciom bardzo zaangażowani rodzice.
            Na imprezie pojawił się również Wójt Gminy Szemud - pan Ryszard Kalkowski w towarzystwie Sołtysa Jeleńskiej Huty - pana Kazimierza Potrykusa, którzy wręczyli nagrody zwycięzcom turnieju szachowego.
            Absolutnie wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu imprezy chcemy z całego serca podziękować!!!
            Dzięki Wam ten wyjątkowy dzień był naprawdę wyjątkowy!!!

Dziękujemy za wspólną zabawę!