W tym roku obchodzimy 550 rocznicę urodzin wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika zatem kierunek podróży był oczywisty. Celem wycieczki było pogłębienie wiadomości o astronomicznych dziełach Kopernika, i geograficzno-historycznych realiach jego życia.
Młodzież obejrzała m.in. projekcję we fromborskim Planetarium, podczas której można było przypomnieć sobie ogólne wiadomości astronomiczne oraz zapoznać się z badaniami Heweliusza. Następnie zwiedziliśmy katedrę Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja, gdzie pochowano Mikołaja Kopernika. Należy tu dodać, że Katedra we Fromborku jest jedną z największych budowli sakralnych Europy środkowej. Powstała w latach 1329-1388 z inicjatywy biskupów warmińskich i zachowała pierwotną gotycką formę. Odwiedziliśmy także Muzeum Mikołaja Kopernika. Uczniowie obejrzeli tam m.in. eksponaty astronomiczne i medyczne oraz książki z epoki Mikołaja Kopernika.
Urokliwy Frombork żegnał nas w deszczu, udaliśmy się do Lidzbarka Warmińskiego. Po posiłku i zakwaterowaniu w Hostelu Bartek powędrowaliśmy do znanych lidzbarskich term, gdzie spędziliśmy w ciepłej wodzie trzy godziny.
Następnego dnia poszliśmy zwiedzać Zamek Biskupów Warmińskich pamiętający czasy krzyżackie. Zamek lidzbarski był świadkiem dziejów średniowiecznej diecezji warmińskiej, a od drugiego pokoju toruńskiego wspólnej historii Warmii i Polski. Był miejscem działalności publicznej, naukowej i artystycznej szeregu wybitnych postaci historycznych. Najsłynniejszą z nich był Mikołaj Kopernik, który u boku swego wuja, biskupa Watzenrodego, spędził tu po ukończeniu studiów pierwsze lata dorosłego życia. Teoria heliocentryczna, została zarysowana w spisanym na zamku Komentarzyku. W wiekach XVI-XVIII biskupi warmińscy należeli do polskich elit kościelnych i państwowych. W czasach Jagiellonów wielu z nich wywodziło się ze środowiska intelektualnego dworu królewskiego. Wraz z pierwszym rozbiorem poczet polskich biskupów Warmii zamknął Ignacy Krasicki, wybitny przedstawiciel polskiego oświecenia.
Poza zwiedzaniem młodzież wzięła udział w grze escape room. Dwóch uczniów zostało schowanych w piwnicach zamku pozostali musieli ich odnaleźć.
Lidzbark Warmiński to miasto wspomnianego Ignacego Krasickiego. W „Oranżerii Kultury”, która mieści się w dawnych oranżeriach Ignacego Krasickiego spędziliśmy godzinę na wysłuchaniu opowieści o słynnym biskupie i podziwialiśmy przepięknie ilustrowane książki różnych twórców. Odnaleźliśmy w Lidzbarku jeszcze jedno ciekawe miejsce, tężnie. Na oczyszczającym drogi oddechowe spacerze i leżakowaniu spędziliśmy ostatnią godzinę pobytu w tym ciekawym mieście.
W drodze powrotnej jeszcze McDonald's i powrót do domu, ale nie zupełnie… Odwiedziliśmy jeszcze najniżej położony punkt na Warmii czyli depresję w Raczkach Elbląskich .
Dorota Kleister
Krzysztof Przybyła