• 17maj
      • 14maj
      • 10maj
          • Konkurs o biskupie Dominiku

            25 kwietnia 2024 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w metropolitarnym konkursie wiedzy o Słudze Bożym, kaszubskim biskupie Konstantynie Dominiku "Nie(zwykły) Dominik". Sukcesem jest dotarcie trojga uczniów klasy VIII do etapu finałowego - metropolitalnego, w którym zmierzyli się przedstawiciele trzech diecezji: gdańskiej, pelplińskiej i toruńskiej (dawnej diecezji chełmińskiej), w tym dwóch szkół noszących imię biskupa K. Dominika. Nasza uczennica Lena osiągnęła 4 wynik w kategorii uczniów klas VII-VIII. Poziom był bardzo wyrównany. Gratulujemy laureatom, jesteśmy dumni z ich zaangażowania. Po konkursie wszyscy udali się na cmentarz, pomodlić się u grobu biskupa, następnie zwiedzili Muzeum Diecezjalne w Pelplinie, gdzie zobaczyli m. in. jedyny w Polsce egzemplarz Biblii Gutenberga. 

            E. Bugajna

      • 08maj
      • 08maj
      • 06maj
          • Program Trzymaj formę

            Uczniowie klasy V w ramach projektu Trzymaj formę zaprezentowali przedszkolakom naszej szkoły lekcję dotyczącą piłki nożnej. Przedstawili swoim najmłodszym kolegom zalety jakie niesie ze sobą uprawianie sportu. Zaprezentowali fragmenty gry, zasady 6b gry. Różne ciekawostki dotyczące tej dyscypliny sportu, strój piłkarski. Chłopcy opowiedzieli od kiedy zaczęli uprawiać piłkę nożną i jakie zalety przynosi im ta gra. Pochwalili się efektownymi sztuczkami  i trikami piłkarskim. Uczniowie przedszkola z przyjemnością uczestniczyli w tej lekcji

      • 06maj
          • Apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

            W tym roku w naszej szkole obchodziliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w dniu 30.04.2024 r. Apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest wpisany w coroczny kalendarz uroczystości naszej Szkoły, dlatego też jest wspaniałą możliwością, by uzmysłowić wszystkim, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa:

            Ojczyzna i Patriotyzm.

            Uczniowie klasy piątej zaprezentowali najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3 Maja.

            Wiersze w wykonaniu uczniów, recytowane były z wielkim zaangażowaniem, przeplatane pieśniami patriotycznymi.

            Po zakończeniu programu głos zabrała jeszcze raz Pani Dyrektor Małgorzata Rzepka, wręczając nagrody i dyplomy uczniom biorącym udział w konkursie plastycznym "Piaśnica - miejsce martyrologii"

            oraz w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Zadań Logicznych.

      • 04maj
          • Niebieskie Igrzyska

            Dnia 29.04.2024 r. w naszej szkole odbyły się Niebieskie Igrzyska , które są formą obchodów Światowego dnia Świadomości autyzmu. Igrzyska pokazują, że można być sportowcem i każdy ma szansę osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości. Konkurencje sportowe służą integracji oraz rozwijaniu i wzmacnianiu więzi drużynowej. Cała szkoła z wielkim zaangażowaniem uczestniczyła w wydarzeniu. Igrzyska rozpoczęliśmy od krótkiej prelekcji na temat autyzmu, następnie po odśpiewaniu hymnu „Niebieskie Igrzyska” uroczyście przeszliśmy na boisko, gdzie czekały na nas konkurencje sportowe mające na celu współdziałanie w grupie i integrację. To był fantastyczny dzień pełen zabawy, radości i współpracy.

      • 04maj
          • Dzień Ziemi 2024

             22 kwietnia, jak co roku, na całym Świecie obchodzony był Międzynarodowy  Dzień Ziemi. Po raz pierwszy  uznany został za święto globalne w 1990 roku, kiedy to  200 milionów ludzi w 141 państwach wyruszyło na wielkie sprzątanie. Do dziś obchody te są bardzo dobrą okazją do promowania ekologicznych postaw.

              Pomimo  niesprzyjającej aury, zmobilizowaliśmy się i kilka dni później 26 kwietnia  opuściliśmy budynek szkoły by wyruszyć do  akcji sprzątania. Uczniowie klas młodszych sprzątali boisko, starsi  poszli nieco dalej  poza teren szkoły w kierunku do  jeziora Otalżyno i  na drogi  Jeleńskiej Huty.

                Wydaje się, że wszyscy mamy świadomość nieodpowiedzialnych i krótkowzrocznych działań ludzi w wyniku, których planeta Ziemia jest zagrożona. Wycinka drzew, nadmierne używanie nawozów, dzikie wysypiska śmieci, kwaśne deszcze, pyły, dymy, spaliny to prawdziwe współczesne „ plagi”, które człowiek zgotował własnej planecie.

             Dlaczego ciągle jest źle, dlaczego nie jesteśmy w stanie donieść plastikowej butelki czy pustego opakowania po chipsach do najbliższego kosza na śmieci? Dlaczego ciągle wyrzucamy śmieci do lasu, pod mosty, do rowów?

              W domach segregujemy odpady, ekologii i poszanowania przyrody uczymy się w szkołach, wydaje się, że nawet  dzieci wiedzą, że śmiecenie jest czymś nagannym. Pomimo to obserwujemy w szkole czy na ulicy jak trudno ludziom małym czy dużym schylić się i podnieść z ziemi czy podłogi papierek ,szczególnie kiedy to nie my go rzuciliśmy.

            Optymistyczny jest fakt, że przynajmniej u nas w Jeleńskiej Hucie odnajdujemy śmieci mniej niż w poprzednich latach .Oby ten trend się utrzymał!

            W naszej szkole akcja sprzątania Świata zakończyła się ogniskiem i zjedzeniem pysznych kiełbasek.

            Dorota Kleister