Dnia 15 maja 2023 roku wybraliśmy się na kilkudniową wycieczkę do Warszawy. W wycieczce brały udział klasy 4-8. Zbiórkę zorganizowano o godzinie 5.45 przed szkołą. Wyjazd odbył się zgodnie z planem o godz. 6.00. Kierownikiem wycieczki była pani Dorota Kleister, wspaniałymi opiekunami: pani Dorota Polak-Gołębiewska, pan Krzysztof Przybyła i pan Łukasz Ostrowski. Sześć godzin później dotarliśmy do stolicy. Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od wizyty w Pałacu w Wilanowie. Warszawa przywitała nas deszczem, pomimo to zanim weszliśmy do wnętrz przeszliśmy się po wspaniałych pałacowych ogrodach w stylu francuskim. Zastanawialiśmy się nad pracą ogrodnika, który w misterny sposób przycinał wszystkie rośliny, by zachować harmonię i proporcje zgodne z modą epoki. W dwóch grupach rozpoczęliśmy lekcje historyczne pt. ”Obyczaje w dawnej Polsce” i „Na sarmackim dworze”. Każda grupa miała swojego przewodnika. Uczniowie poznali losy Jana III Sobieskiego i jego pięknej żony – królowej Marysieńki. Następnie zapoznano nas z ideologią sarmatyzmu i jego realizacją w XVII wiecznej Polsce. Przeszliśmy przez komnaty pałacowe, w każdym pomieszczeniu, przewodnik opowiadał o życiu mieszkańców tej rezydencji, o obyczajach towarzyskich panujących w epoce baroku. Atrakcją zwiedzania była możliwość przebrania się w strój szlachecki. Oliwier Holzer i Irek Garzombke ubrani w żupan i kontusz, przepasani pasem paradowali po komnatach czując się jak dawni gospodarze pałacu. Bez wątpienia zrobili wrażenie na wielu koleżankach. Następnie udaliśmy się do Hostelu na Woli, gdzie zostawiliśmy bagaże i udaliśmy się na obiad. Po obiedzie odbyła się najtrudniejsza część wycieczki czyli zakwaterowanie. Po godzinnym odpoczynku poszliśmy do pobliskiego parku, tam znajdowały się wspaniałe place zabaw i fontanny. Pogoda nas nie rozpieszczała pomimo to trudno było się powstrzymać przed zabawą ze znikającymi i pojawiającymi się strumieniami wody. W pobliżu parku Edwarda Szymańskiego znajdują się cmentarze na Woli i pawilon upamiętniający rzeź ludności cywilnej, która miała miejsce w roku 1944 krótko po wybuchu Powstania Warszawskiego, była to zemsta za zryw walecznych Warszawiaków. Zapoznaliśmy młodzież z tragiczną historią dzielnicy, w której mieliśmy mieszkać przez najbliższe dni. Po powrocie do hotelu zrobiliśmy sami kolację, jak zawsze młodzież wspaniale się angażowała zarówno w przygotowanie „szwedzkiego stołu” jak i sprzątanie po posiłkach.
Kolejny dzień rozpoczęliśmy bardzo wcześnie. O 9.00 rano byliśmy umówieni w Zamku Królewskim na kolejne lekcje historyczne pt.” Z wizytą u króla” . Ponownie podzieleni na dwie grupy mogliśmy podziwiać zamkowe wnętrza, wsłuchując się w bardzo ciekawe opowieści o życiu i działalności ostatniego polskiego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zachwyciły nas wystroje sal i przepiękne zgromadzone w nich przedmioty. Po wyjściu z Zamku kilka chwil poświęciliśmy innemu królowi Polski, który spogląda na Warszawę ze swojego cokołu, Zygmuntowi III Wazie. Kolejnym punktem programu były „gry uliczne”, podzieleni na cztery grupy uczniowie musieli samodzielnie odszukać/pod opieką opiekuna/ cztery charakterystyczne punkty na starym mieście i zaczerpnąć z internetu kilka podstawowych informacji o tych miejscach, oczywiście opiekunowie grup dzielili się z uczniami również swoją wiedzą na temat odnalezionych obiektów. Była to Bazylika Archidiecezjalna św.Jana Chrzciciela, pomnik „Małego Powstańca”, pomnik „Warsa i Sawy oraz pomnik Syrenki Warszawskiej. Wszystkie grupy poradziły sobie znakomicie z zadaniem. Po obiedzie w Pizzy Hut, rozpoczęliśmy zwiedzanie Warszawy, poszliśmy Traktem Królewskim pod Pałac Prezydencki, podziwialiśmy pomnik Mickiewicza, odwiedziliśmy Grób Nieznanego Żołnierza. Mieliśmy szczęście, byliśmy świadkami zmiany warty. Czekając na żołnierzy mogliśmy zobaczyć jak wyglądają przygotowania do odbudowy Pałacu Saskiego. Oczywiście zatrzymaliśmy się przed pomnikiem Marszałka Piłsudskiego. Kolejny nasz punkt programu to Pałac Kultury i Nauki, by zobaczyć z bliska tę budowlę udaliśmy się do Centrum metrem. Przejażdżka metrem sama w sobie była atrakcją. Kolejne godziny zajęło nam dotarcie i spacerowanie po łazienkach Królewskich. Po drodze przechodziliśmy koło ambasady : USA, Szwajcarii, Węgier i obejrzeliśmy siedzibę Premiera Polski. W parku łazienkowskim mogliśmy chwilę odpocząć koło pomnika Chopina, potem doszliśmy do Belwederu, Pomarańczarni i Pałacu na Wodzie. Zachwyciły nas kwitnące kasztanowce, bzy, spacerujące pawie, kaczki Karolinki i kaczki mandarynki. Następnie autokar przewiózł nas do hotelu. Zwiedzanie zakończyliśmy o godzinie 19.30
Ostatni dzień, środa był dniem mokrym. Po śniadaniu, w deszczu pojechaliśmy metrem i tramwajem do Muzeum Narodowego. Zwiedzaliśmy muzeum podzieleni na trzy grupy, obejrzeliśmy wiele wspaniałych obrazów i rzeźb reprezentujących różne epoki. Przede wszystkim naszym celem było pokazanie uczniom Bitwy pod Grunwaldem Jana Matejki. Dzieło zrobiło na wszystkich wielkie wrażenie, potem spacerowaliśmy podziwiając obrazy Chełmońskiego, Gierymskiego, Mehoffera. Przeszliśmy się po galerii sztuki starożytnej i średniowiecznej.