Nocka w szkole w ramach zajęć z języka kaszubskiego. Piesza wędrówka podczas której można było podziwiać piękno kaszubskich krajobrazów bardzo spodobała się naszym uczniom.
- 03lis
- 01lis
W ramach tygodnia pamięci samorząd uczniowski złożył dziś kwiaty i znicze pod krzyżem
1W ramach tygodnia pamięci samorząd uczniowski złożył dziś kwiaty i znicze pod krzyżem przy szkole, aby uczcić zmarłych mieszkańców naszej miejscowości. Szczególnie chcemy wspominać zmarłych pracowników i budowniczych naszej szkoły. Pamiętamy w modlitwie o poprzednich pokoleniach .
- 01lis
Dzień Dyni w naszej szkole!
8Dziś wszystkie klasy mogły zaprezentować swoje wcześniej wydrążone dynie, pełne niesamowitych i kreatywnych wzorów! Cała szkoła zapełniła się pomarańczowym kolorem, bo każdy przyszedł ubrany tematycznie – w końcu to święto dyni! Było mnóstwo zabawy, śmiechu i jesiennej atmosfery. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i świetną energię !
- 01lis
Wyjazd do Sanktuarium Piaśnickiego w ramach Tygodnia Pamięci w Gminie Szemud
24Dnia 28 października 2024 roku uczniowie S.P. W Jeleńskiej Hucie wzięli udział w wyjeździe do Sanktuarium Piaśnickiego, zorganizowanej w ramach Tygodnia Pamięci w Gminie Szemud. Celem wyjazdu było oddanie hołdu ofiarom II wojny światowej oraz wzbogacenie wiedzy historycznej i patriotycznej uczniów. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie, nauczyciele oraz przedstawiciele lokalnych władz. Przewodnikami po miejscu pamięci byli Ksiądz Infułat Daniel Nowak- kustosz muzeum oraz pan Dariusz Bąkowski, pracownik muzeum piaśnickiego.
Wyjazd rozpoczęto od wizyty w Kościele pw. Chrystusa Króla i błogosławionej Alicji Kotowskiej, gdzie wszyscy uczestnicy zebrali się na wspólnej modlitwie. Ksiądz Infułat Daniel Nowak, kustosz muzeum, przedstawił krótką historię kościoła oraz jego związek z Sanktuarium Piaśnickim, przybliżając uczestnikom znaczenie tego miejsca dla lokalnej społeczności i pamięci historycznej.
Kolejnym punktem programu była prelekcja w kaplicy, którą wygłosił Ksiądz Infułat Daniel Nowak. Opowiadał o tragicznych wydarzeniach z lat 1939-1940, kiedy to lasy piaśnickie stały się miejscem masowych egzekucji polskiej inteligencji, działaczy społecznych i duchownych, przeprowadzonych przez niemieckich okupantów. Ksiądz Nowak podkreślał znaczenie pamięci i refleksji nad tymi wydarzeniami jako przestrogi dla przyszłych pokoleń.
Następnie odbyła się Msza Święta odprawiona przez Księdza Łukasza Rumiana, który modlił się za dusze zamordowanych w Piaśnicy oraz o pokój na świecie. Msza ta miała bardzo uroczysty charakter i była chwilą skupienia oraz refleksji dla uczestników. Na pamiątke wydarzenia każdy uczeń otrzymał od księdza Influata przewodnik po lasach piaśnickich.
Po zakończonej Mszy Świetej wszyscy uczestnicy przejechali do lasów piaśnickich. Tam udali się pod pomnik piaśnicki, gdzie Dyrektor Szkoły Podstawowej w Jeleńskiej Hucie Pani Małgorzata Rzepka wraz z uczniami złożyli kwiaty i zapalone znicze.. Złożenie kwiatów było symbolicznym aktem hołdu dla wszystkich zamordowanych i przypomnieniem o tragicznym dziedzictwie, jakie pozostawiła po sobie II wojna światowa. Następnie pod przewodnictwem Księdza Nowaka oraz pana Bąkowskiego, uczestnicy mieli okazję przejść przez miejsca pamięci i poznać dokładniejsze informacje o wydarzeniach, jakie miały miejsce w tym rejonie.Na zakończenie wizyty w Sanktuarium Piaśnickim na grobach ofiar uroczyście kwiaty złożył Wójt Gminy Szemud Pan Ryszard Kalkowski.
Uczestnicy wyjazdu byli głęboko poruszeni historią tego miejsca. Szczególną wartość dla uczniów miały osobiste historie ofiar oraz słowa Księdza Nowaka, który przypomniał, jak ważna jest pamięć o przeszłości dla budowania pokoju w teraźniejszości i przyszłości. Młodzież podkreślała, że była to niezwykle pouczająca i wzruszająca lekcja historii.
Wyjazd do Sanktuarium Piaśnickiego, zorganizowany w ramach Tygodnia Pamięci w Gminie Szemud, okazał się cennym doświadczeniem edukacyjnym i duchowym. To symboliczne miejsce oraz program pełen refleksji i modlitwy przypomniały wszystkim o wartościach, jakie niesie ze sobą pamięć narodowa. Wyjazd pozostawił głęboki ślad w sercach uczestników i był cennym wkładem w lokalne obchody pamięci o ofiarach wojny.
D. Polak- Gołębiewska