Wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania w 2021 r. egzaminów ósmoklasisty w dniach 25-27 maja 2021 znajdują się w poniższym linku:
Wytyczne_CKE__MEiN_i_GIS_dotyczace_organizowania_i_przeprowadzania_egzaminow_w_2021_r.docx
Wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania w 2021 r. egzaminów ósmoklasisty w dniach 25-27 maja 2021 znajdują się w poniższym linku:
Wytyczne_CKE__MEiN_i_GIS_dotyczace_organizowania_i_przeprowadzania_egzaminow_w_2021_r.docx
1 kwietnia w całej Polsce rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Podstawową formą udziału w spisie jest samospis internetowy. Wystarczy wejść na stronę www.spis.gov.pl i wypełnić elektroniczny formularz. Na tej stronie podany jest również numer telefonu na infolinię, gdzie można uzyskać dodatkowe informacje lub dokonać spisu przez telefon. 4 maja do pracy przystępują rachmistrzowie, którzy będą dzwonić do mieszkańców. Udział w spisie jest obowiązkowy i obejmuje wszystkich mieszkańców.”
Nasza uczennica Wiktoria Necel zajęła i miejsce w Gminnym Konkursie Recytatorskim w kategorii Poezja Śpiewana.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Poniżej znajduje się lista dzieci przyjetych do OP przy Szkole Podstawowej w Jeleńskiej Hucie na rok szkolny 2021/2022
Lista_kandydatow_przyjetych_i_nieprzyjetych-1.pdf
Dzień Ziemi 2021-podsumowanie
W niedzielę 25 kwietnia zakończyliśmy akcję indywidualnego sprzątania
Świata . Dziękujemy wszystkim, którzy pomimo niesprzyjającej pogody, natłoku wielu zajęć zdecydowali się wyjść w teren, pochylić się nad zanieczyszczoną Ziemią i chociaż w minimalnym stopniu jej „ulżyć” wrzucając do worków plastikowe butelki, puszki, papiery i inne odpady.
Oto nasi bohaterowie- ich zdjęcia znajdziesz poniżej w naszej galerii.
Z rozmów z uczniami wynikało, że wszyscy czujemy odpowiedzialność za stan środowiska, dostrzegamy potrzebę recyklingu i segregacji odpadów, uświadamiamy sobie jaką rolę powinni odegrać młodzi ludzie by zmienić obraz zniszczonego środowiska. Ciągle jednak brakuje nam wiary w to, że każdy z nas indywidualnie może się do tego przyczynić.
Chętnie bierzemy udział w masowych akcjach oczyszczania Świata organizowanych przez szkoły ,gminy, osiedla. Znacznie trudniej jest wyjść z domu po to by samotnie wytropić odpady wyrzucone przez innych.
Myślimy: ” Jeszcze spotkam kogoś znajomego to mnie wyśmieje... Zrobi mi zdjęcie i dopiero będzie wstyd… Po co wychodzić i zbierać jeśli jutro znowu wyrzucą nowe … Będę przechodził to kopnę w krzaki i nie będzie widać.. ”. Uspokojeni siadamy przed komputerem lub telewizją i ronimy łzy patrząc na zwierzęta , które straciły życie ponieważ połknęły nakrętki od butelek lub plastikowe worki pomyliły z glonami. Zatroskani z wielką miłością przytulamy naszego pieska, nie mogąc sobie przypomnieć czy sprzątnęliśmy po „nim” trawnik sąsiadów. Patrzymy dalej, pokazują zanieczyszczone plaże Dominikany, Egiptu, jeziora Maracaibo w Ameryce Południowej, wielka pływająca po Oceanie Spokojnym góra śmieci nas przeraża.
Pocieszamy się: „To daleko…Nas to nie dotyczy, u nas jest czysto.” Czy na pewno nas to nie dotyczy?
Ile trzeba obejrzeć zdjęć jak te poniżej by idąc do lasu na grzyby czy z psem na spacer w drugim ręku trzymać worek i zbierać plastikowe odpady?
Na szczęście są tacy ludzie.
Dorota Kleister
Dzień Ziemi 2021
22 kwietnia, jak co roku, na całym Świecie obchodzony będzie Dzień Ziemi. Po raz pierwszy uznany został za święto globalne w 1990 roku, kiedy to zmobilizował 200 milionów ludzi w 141 państwach i otworzył drogę do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro. Do dziś obchody te są bardzo dobrą okazją do promowania ekologicznych postaw.
W zeszłym tygodniu rozmawiając z uczniami doszliśmy do wniosku, że pomimo pandemii, która bardzo ogranicza nasze działania należy zainicjować akcję , która zmobilizuje młodzież, nauczycieli i rodziców do skupienia myśli na problemach zanieczyszczenia środowiska . Wydaje się, że wszyscy mamy świadomość nieodpowiedzialnych i krótkowzrocznych działań ludzi w wyniku, których planeta Ziemia jest zagrożona. Wycinka drzew, nadmierne używanie nawozów, dzikie wysypiska śmieci, kwaśne deszcze, pyły, dymy, spaliny to prawdziwe współczesne „ plagi”, które człowiek zgotował własnej planecie. Dlaczego ciągle jest źle, dlaczego nie jesteśmy w stanie donieść plastikowej butelki czy pustego opakowania po chipsach do najbliższego kosza na śmieci? Dlaczego ciągle podrzucamy śmieci do lasu, pod mosty, do rowów?
Proponuję w najbliższym tygodniu przełamać niechęć do sprzątania po kimś i indywidualnie, w grupach lub z rodziną wyjść w okolicę własnego domu, rozejrzeć się gdzie leżą odpady i je pozbierać. Nasze małe „uzdrawianie” Ziemi uwiecznić na zdjęciach, które to zdjęcia prosimy przesłać na teams, do swoich klas. Tak by wychowawcy mogli ocenić kto bierze udział w akcji.
Akcję rozpoczynamy w poniedziałek 20 kwietnia, kończymy 26 kwietnia. Z nadesłanej fotograficznej dokumentacji stworzymy relację, którą zaprezentujemy na stronie szkoły.
Oczywiście za poniesiony trud muszą być nagrody. Nagroda pierwsza to satysfakcja ,że dokonaliśmy wielkiego dzieła. My mali „ekologiczni doktorzy” chociaż w niewielkiej skali ,być może tuż za progiem własnego domu oczyściliśmy skrawek planety. Nagroda kolejna to pochwały ze sprawowania.
Tym, którzy zechcą włączyć się do naszej akcji dedykuję znaną chyba wszystkim piosenkę „Earth” https://www.youtube.com/watch?v=QTJ5W8P-ZpY oraz skierowaną do dzieci, ale ja ją bardzo lubię ,Marka Grechuty „Zostawcie nam” : https://www.youtube.com/watch?v=aIJ-4P7AHlk ,której fragment tekstu można przeczytać poniżej.
Choć mamy dzisiaj tak niewiele lat.
I tak niewiele wiemy o tym świecie .
To już kochamy ten cudowny świat
I wiemy to czego wy już nie wiecie.
Chociaż nie znamy się na wielu sprawach,
Chociaż nie wiemy skąd się bierze kwiat,
To znamy się na wesołych zabawach,
Tych których wy nie znacie już od lat.
Zostawcie nam czysty kawałek świata.
Zostawcie nam strumyka czysty bieg.
Zostawcie nam lasy, ogrody w kwiatach,
Czyste powietrze, zimą czysty śnieg.
Zostawcie nam czysty kawałek plaży.
Zostawcie morza czystość pośród fal.
Pozwólcie nam o życiu pięknie marzyć.
Gdy nie ma marzeń , w duszy rośnie żal.
Zachęcam do posłuchania tych utworów i oby nas natchnęły do działania.
Koordynator akcji Dorota Kleister
Poniżej znajduje się lista osób zakwalifikowanych do OP na rok szkolny 2021/2022. Jednocześnie przypominamy o wypełnieniu oświadczenia woli do 23 kwietnia 2021r.
Szkoła Podstawowa w Jeleńskiej Hucie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Szkoła Podstawowa w Jeleńskiej Hucie.
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny.
Każdy ma prawo:
Żądanie musi zawierać:
Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.
Na niedotrzymanie tych terminów oraz na odmowę realizacji żądania można złożyć skargę do organu nadzorującego pocztą lub drogą elektroniczną na adres:
"Nazwa organu odwoławczego" oświadcza, że każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
W zakładce Ważne Informacje w dziale Rekrutacja znajdują się wszystkie niezbędne dokumenty dotyczące naboru do klasy pierwszej oraz oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2021/2022
Rekrutacja zaczyna się od 15 lutego.
Uprzejmie informuję, że Minister Edukacji i Nauki ogłosił terminy postępowania rekrutacyjnego i składania dokumentów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2021/2022.
Ustalony przez ministra harmonogram postępowania rekrutacyjnego do szkół dla młodzieży dostosowany jest do zmienionego harmonogramu przeprowadzanych egzaminów ósmoklasisty, w tym terminu wydania zaświadczenia o wyniku tego egzaminu przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne.
Harmonogram dostępny jest na stronie internetowej MEiN
terminy_rekrutacji_do_szkol_na_rok_szkolny_20212022.pdf
terminy_postepowania_rekrutacyjnego_na_rokszkolny_2021_2022.pdf
Chcielibyśmy się pochwalić, iż Nasza Szkoła w ubiegłym roku, pod koniec grudnia wzbogaciła się o Wirtualne Laboratorium Chemiczne Empiriusz. Lekcje chemii z wykorzystaniem tego sprzętu pozwolą nam na przeprowadzenie doświadczeń chemicznych zalecanych do realizacji w podstawie programowej klasy siódmej i ósmej. Zakup był możliwy dzięki otrzymaniu pieniędzy z rezerwy oświatowej
Rezerwa Oświatowa stanowi instrument finansowania zadań oświatowych, który umożliwia pozyskanie dodatkowych środków dla szkół i samorządów. Dofinansowanie w ramach części oświatowej subwencji ogólnej przyznawane jest przez MEN placówkom samorządu terytorialnego na realizację zadań uwzględniających potrzeby związane z wdrażaniem reformy edukacji. I właśnie w roku 2020 takie dofinansowanie pozwoliło szkole w Jeleńskiej Hucie na dofinansowania pozwala na innowacyjne wyposażenie pracowni w szkole.
W jaki sposób uczyć się efektywnie – to pytanie zadajemy sobie wszyscy, niezależnie od wieku. Okazuje się, że nauka, która daje najlepsze efekty, to taka którą możemy doświadczyć, zobaczyć, z którą możemy wejść w interakcję. Nowoczesne pomoce, sprzęt i akcesoria pozwolą uczniom doświadczyć wiedzy.
Wirtualna rzeczywistość, która angażuje ucznia, pobudza jego wyobraźnię i zwiększa motywacje, pomaga zrozumieć skomplikowane zagadnienia, ale także znacznie poprawia zdolność zapamiętywania nabytej wiedzy. Według badań, aż 87%* uczniów deklaruje, że chętniej wzięłoby udział w zajęciach z zastosowaniem rozwiązań wirtualnej rzeczywistości. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii Wirtualne Laboratorium Empirusz jest doskonałym, cyfrowym, odwzorowaniem laboratorium chemicznego. W pełni wyposażone w odczynniki chemiczne, szkło laboratoryjne i sprzęt potrzebny do wykonywania doświadczeń chemicznych, zawsze przygotowane do przeprowadzania doświadczeń i bezpieczne dla uczniów.
Uczeń, korzystając z gogli oraz kontrolerów, przeprowadza zgodnie z instrukcją wybrane doświadczenie. Pozostali uczniowie obserwują jego przebieg na ekranie lub tablicy interaktywnej. Notują obserwacje oraz formułują wniosek w Karcie laboratoryjnej. Urządzenie jest intuicyjne i łatwe w obsłudze, a wysoka jakość grafiki pozwala poczuć się jak w prawdziwym laboratorium.
Niestety ze względu na panującą pandemię z Wirtualnego Laboratorium skorzystali na razie nauczyciele, jak widać na załączonych zdjęciach było to niezapomniane doświadczenie oraz świetna zabawa. Nie możemy się doczekać powrotu uczniów do szkoły, aby wypróbować z nimi nowy sprzęt, bo przecież to dla nich on został kupiony:)
Judyta Miłosz
Tegoroczne Jasełka w wykonaniu uczniów naszej szkoły miały, ze względu na panującą pandemię, zupełnie inny przebieg. Wystapiły w niej dzieci z oddziału przedszkolnego, natomiast kolędy zostały nagrane on- line.Całość została wyreżyserowana przez pana Krzysztofa Przybyłę.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia występu, klikając na link zamieszczony poniżej.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w akcji charytatywnej na rzecz Hospicjum Bursztynowa Przystań w Gdyni. Celem akcji jest pozyskanie jak największej ilości artykułów spożywczychi przemysłowych, które zostaną przekazane podopiecznym hospicjum. Zbiórka produktów przedłużona do 18 stycznia. Miejscem zbiórki do dnia 22.12.2020 będzie Szkoła Podstawowa w Jeleńskiej Hucie, a od 23/12/2020 wyznaczone sklepy. W załączniku dostępny jest plakat oraz szczegółowa lista artykułów.
Adrian Potrykus otrzymał wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu „Dźwięki Wolności Gdynia 2020 online”. Piosenkę „Warszawskie dzieci” można odsłuchać korzystając z linku:
Z przyjemnością informujemy, że Szkoła Podstawowa w Jeleńskiej Hucie znalazła się wśród placówek, do których Państwowy Instytut Badawczy NASK – operator Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej – przekazał 31 października 2020 25 tabletów wraz z usługą dostępu do internetu w formie „Szkolnych Pakietów Multimedialnych OSE”.
„Szkolne Pakiety Multimedialne OSE” stanowią formę wsparcia dla szkół, realizowaną przez Ministra Cyfryzacji, w uzgodnieniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej, za pośrednictwem NASK PIB, udzieloną w ramach projektu budowy Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. NASK PIB, jako operator OSE, został na mocy Ustawy o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej uprawniony do nieodpłatnego wyposażenia szkół w sprzęt komputerowy i inne urządzenia multimedialne, a także do zapewnienia szkołom usługi bezprzewodowego dostępu do internetu wraz z niezbędnymi urządzeniami umożliwiającymi korzystanie z tych usług oraz oprogramowaniem. NASK PIB, realizując ustawowe uprawnienia i misję wsparcia szkół w rozwoju edukacji cyfrowej, przekazał szkole „Szkolny Pakiet Multimedialny OSE” (dalej SPM), składający się z zestawów, których elementami są: tablet wraz z usługą mobilnego dostępu do internetu (usługa LTE), klawiatura bezprzewodowa(Bluetooth) z etui, rysik oraz logotyp w formie naklejki do samodzielnego naklejenia na etui tabletu. Dostawy „Szkolnych Pakietów Multimedialnych OSE” były realizowane zgodnie z procedurą opisaną w załączeniu przez Wykonawcę Comtex Sp. z o.o. Sp. k., w formie przesyłek kurierskich, zawierających komplet dostarczanych urządzeń oraz dokumentów, Wartość dostarczanego Szkolnego Pakietu Multimedialnego OSE wynosi 19 725,00 zł netto (24 261,75 zł brutto).
Mamy nadzieję, że dostarczony sprzęt będzie stanowić zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli wymierną pomoc, która przyczyni się do usprawnienia procesu edukacji cyfrowej, dostępu do treści edukacyjnych w sieci, a w razie takiej konieczności do realizacji zdalnego nauczania. Cieszymy się, gdyż ten sprzęt ułatwi zdalne nauczanie w dobie pandemii.
21 października 2020 r. punktualnie o godzinie 10:00 najmłodsi wychowankowie naszej szkoły, po ponad miesiącu nauki w murach naszej szkoły, złożyli uroczyste ślubowanie i zostali oficjalnie pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej w Jeleńskiej Hucie.
Ślubuję być dobrym uczniem,
dbać o honor mojej szkoły i klasy.
Będę uczył się dobrze,
służył pomocą słabszym,
słuchał nauczycieli i przełożonych.
Postawą swoją będę sprawiał radość wychowawcom i rodzicom,
by wyrosnąć na dobrego i wzorowego Polaka.
Te słowa ślubowania wybrzmiały dzisiaj podczas nietypowej uroczystości, gdyż z uwagi na wytyczne sanitarne, w pasowanie wzięli udział wyłącznie uczniowie klas pierwszych, jeden rodzic oraz wychowawczyni i pani dyrektor Zachowanie dystansu pomiędzy uczniami uniemożliwiło również udział starszym koleżankom i kolegom, jednak prowadzący uroczystość zapewnili młodszych kolegów o wsparciu i pomocy ze strony wyższych roczników.
Po ślubowaniu pani dyrektor specjalnym ołówkiem dokonała aktu pasowania na ucznia szkoły, a każdy pierwszak otrzymał stosowny dyplom i niespodziankę.
23 października Adrian Potrykus reprezentował nasza szkołę na IX Ogólnopolskim Konkursie Piosenki dla Dzieci i Młodzieży DEBIUT w Siedlcach . Wykonywaną piosenkę można odsłuchać korzystając z linku https://www.youtube.com/watch?v=11SmZ28D8Mc
22 września 2020 roku uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Jeleńskiej Hucie przystąpili do akcji sprzątania Świata. W tym roku ze względu na zarażenie koronawirusem Covid-19 młodsze klasy pozostały w szkole. Klasy siódma, ósma, szósta, piąta, czwarta podtrzymały tradycję porządkowania terenu w pobliżu szkoły. Uczniowie dobrze przygotowani tzn. zaopatrzeni w kolorowe worki, rękawice i pozytywnie zmotywowani szczytnym celem wyruszyli spod szkoły. Tradycyjnie powędrowaliśmy na teren otaczający szkołę. Dzieci wyniosły sporo śmieci, jednak trzeba przyznać, że było ich mniej niż w poprzednich latach. Sprzątaliśmy również boisko szkolne, trudno uwierzyć, ale było co zbierać.
Uczniowie posprzątali również fragment ulicy przy przystanku autobusowym.
Z należytą ostrożnością zbieraliśmy odpady, ponieważ znajdowaliśmy przede wszystkim plastikowe worki, pudełka po papierosach i szkło.
Wypełnione worki zgromadziliśmy przy pojemnikach na odpady.
Po raz kolejny młodzież zrozumiała jak ważne jest ograniczanie ilości śmieci i ich segregacja.
Koordynator akcji
Dorota Kleister
Powered by aSc EduPage