Informujemy, że zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty wydawane będą w sekretariacie szkoły w dniu 6 lipca 2023 roku w godzinach 10.00 – 13.00.
- 03lip
- 10lip
Zakończenie roku szkolnego 2022/2023
18W dniu 23 czerwca 2023 roku pożegnaliśmy się z rokiem szkolnym 2022/2023. Dyrektor szkoły Pani Małgorzata Rzepka uroczyście przywitała zebranych uczniów i rodziców, następnie wraz z wychowawcami klas wręczyła świadectwa i nagrody książkowe najlepszym uczniom, a także absolwentom klasy ósmej. Pani Dyrektor oraz wychowawczyni klasy ósmej Pani Anita Pellowska złożyły podziękowania dla rodziców, którzy przez osiem lat nauki swoich dzieci, wspierali działania całej naszej społeczności uczniowskiej, służyli radą i pomocą w pracy dydaktyczno – wychowawczej. Podziękowanie i wyrazy wdzięczności otrzymali również Państwo Dorota i Sławomir Pranczke, a także Sandra i Marcin Siroccy za ogromne zaangażowanie i bezinteresowną pomoc na rzecz szkoły w roku szkolnym 2022/2023. Następnie Pani Justyna Pranszke, nauczycielka języka kaszubskiego nagrodziła absolwenta ósmej klasy Rafała Marszała, który przez cały okres edukacji w szkole podstawowej wyróżnił się wiedzą, umiejętnościami i sukcesami w edukacji języka kaszubskiego. Na koniec uroczystości Pan Tomasza Stein, nauczyciel wychowania fizycznego wręczył uczniom medale i puchary za zdobyte osiągnięcia sportowe w roku szkolnym 2022/2023.
Życzymy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom, spokojnych, pełnych wrażeń, niezapomnianych i bezpiecznych wakacji, a wszystkim absolwentom życzymy sukcesów w edukacji w szkołach ponadpodstawowych oraz w dorosłym życiu.
DO ZOBACZENIA!!!
- 28cze
Bëlny Kaszëba w naszej szkole!
W tym roku szkolnym, po raz pierwszy spośród uczniów VIII klasy, nagrodzono osobę wyróżniającą się wiedzą, umiejętnościami i sukcesami w edukacji języka kaszubskiego. Wyróżnienie „Bëlny Kaszëba” jest nagrodą podsumowującą naukę w szkole podstawowej a otrzymał ją Rafał Marszała- gratulujemy! Mamy nadzieję, że kaszubszczyzna już na zawsze pozostanie w sercu Rafała, dzięki czemu będzie on przykładem dla wielu młodych ludzi.
- 22cze
Odwóz w Dniu Zakończenia Roku Szkolnego
Dnia 23 czerwca 2023 r. odwóz uczniów do domu odbędzie się
o godz. 9:30 linią autobusową 633.
(Jeleńska Huta- Kowalewo -Jeleńska Huta - Szemudzka Huta - Donimierz -Szemud)
- 19cze
Zakończenie roku szkolnego 2022/2023
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023
odbędzie się
w piątek 23 czerwca 2023 r.
8:00 – uroczysta akademia,wręczenie świadectw;
9:45 – Msza Św. w Parafii pw. św. Mikołaja w Szemudzie.
(Msza Św. jest dobrowolna. Uczniowie udają się do Kościoła pod opieką rodziców lub opiekunów)
- 19cze
Wycieczka nad morze
18Trzy dni dzieci z klasy trzeciej spędziły w przepięknej nadmorskiej miejscowości jaką są Dębki. Chodziły na spacery brzegiem morza, pluskały się w wodzie, lepiły zamki z piasku, opalały się. Jadły przepyszne lody i gofry. Korzystały również z boiska do piłki nożnej i bawiły się na placu zabaw. Największą atrakcją było “Linowo” czyli park linowy. Dzieci wykazały się odwagą i sprawnością fizyczną. Wszyscy byli dla siebie bardzo koleżeńscy, wspierali się, motywowali do pokonywania przeszkód, a niektóre były naprawdę trudne. Pokonali swoje lęki i wyszli zwycięsko. Brawo! Zakończenie zmagań w parku linowym zwieńczone zostało pysznymi goframi przygotowanymi przez mamy. To był bardzo udany wypoczynek. Dziękuję pani Sandrze i pani Marcie za pomoc.
Arleta Bieszk
- 16cze
Sukcesy naszych uczniów
„Proszã Waji, miłé dzôtczi- pò kaszëbskù nie zabôczta!” Uczniowie z Jeleńskiej Huty pamiętają o słowach, które napisał poeta i prozaik kaszubski ( wywodzący się z Gminy Szemud) Alojzy Nagel. Zarówno podczas zajęć jak i dodatkowych aktywności, dbają o przetrwanie języka kaszubskiego.
31 V 2023r. mieliśmy okazję wziąć udział w Powiatowym Konkursie Recytatorskim Twórczości Alojzego Nagla, gdzie szerzej zapoznaliśmy się z literaturą wybitnego twórcy regionu. Poziom prezentacji uczestników, jak przyznała komisja, był bardzo wyrównany- trudno więc było dokonać wyboru najlepszych spośród tak wielu udanych występów. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Wiktoria Dampc ( kl.II), Oliwia Pranczke ( kl. II), Agata Andryskowska (kl. IV), Lena Lawrenc ( kl. VII) i Kamil Richter (kl. VI).
W gronie laureatów znaleźli się:
Agata Andryskowska - II miejsce ( w kat. kl. 4-6)
Lena Lawrenc III miejsce( w kat. kl. 7-8).
Kolejny sukces osiągnęliśmy 13 VI 2023r. podczas Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Jana Piepki. Autor wielu tekstów w języku polskim i kaszubskim, także pochodził z Gminy Szemud. Tym razem szkołę reprezentowali: Agata Andryskowska( kl. IV), Mateusz Pionk (kl. VI), Lena Lawrenc (kl. VII) oraz Szymon Rzeszewicz (kl. VII). Choć wspaniałych występów nie brakowało, nasi uczniowie znaleźli się w gronie najlepszych!
Agata Andryskowska zdobyła I miejsce (w kat. kl. 4-6),
Szymon Rzeszewicz również otrzymał I miejsce (w kat. kl. 7-8)
Mateusz Pionk, spośród wszystkich uczestników został wyróżniony za swoje umiejętności, nagrodą Specjalną Prezesa ZK-P/ Szemud( za najpiękniejszą kaszubszczyznę lesocką).
Gratulujemy wszystkim naszym reprezentantom odwagi, umiejętności i osiągnięć!
- 08cze
Dzień Dziecka 2023
WIELKI TURNIEJ RYCERSKI
224Tegoroczny Dzień Dziecka społeczność Szkoły Podstawowej w Jeleńskiej Hucie postanowiła świętować biorąc udział w Wielkim Turnieju Rycerskim.
Wszyscy uczestnicy tego dnia występowali w strojach pasujących do epoki - byli wśród nas królowie, paziowie, giermkowie, rycerze i inni, których nawet nie jesteśmy w stanie wymienić, gdyż kreatywność uczniów, rodziców czy nauczycieli przeszła wszelkie oczekiwania.Uczniowie w zespołach klasowych mierzyli się z przeróżnymi zadaniami w wielu konkurencjach - zdobywali zamek, strzelali z łuku, uwalniali księżniczkę Brunhildę, rzucali lassem i pokonywali tor przeszkód pod intrygującą nazwą „Zakuty łeb”.
Imprezę zaszczycił również dzielnicowy- starszy sierżant Dawid Lejk, który przybył mechanicznym rumakiem i zaprezentował dzieciom jego możliwości, a następnie dumnym czwartoklasistom wręczył karty rowerowe.
Dodatkową atrakcję stanowił również „Gorejący Wierzchowiec”, czyli wóz bojowy Ochotniczej Straży Pożarnej w Szemudzie z przedstawicielami tej dzielnej formacji w osobach pana Pawła Milewczyka z druhami, którzy pokazali dzieciom kilka elementów swojej ciężkiej pracy. Uczniowie mieli nawet możliwość przetestowania węża strażackiego 😊
Ponadto dzieci korzystały z przejażdżek na kucach ze Stajni KN w Kożyczkowie, tulenia uroczych kawii domowych (świnek morskich), szaleństw na dmuchańcu. Chętni ustawiali się w kolejce po kolorowe balony i do malowania twarzy.
Wreszcie na złaknionych i spragnionych czekały w specjalnie przygotowanej karczmie kiełbaski z grilla, chleb z pysznym smalcem i ogórkiem, doskonałe ciasta, przegryzki i napoje, które serwowali dzieciom bardzo zaangażowani rodzice.
Na imprezie pojawił się również Wójt Gminy Szemud - pan Ryszard Kalkowski w towarzystwie Sołtysa Jeleńskiej Huty - pana Kazimierza Potrykusa, którzy wręczyli nagrody zwycięzcom turnieju szachowego.
Absolutnie wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu imprezy chcemy z całego serca podziękować!!!
Dzięki Wam ten wyjątkowy dzień był naprawdę wyjątkowy!!!
Dziękujemy za wspólną zabawę!
- 23maj
Dzień Rodziny
87Dnia 18.05.2023 r. odbył się Dzień Rodziny. W tym dniu dzieci z klas 0-3 przygotowały wiersze i piosenki dla rodziców. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności artystyczne przed licznym gronem. Z tej okazji przygotowały również własnoręcznie wykonane upominki. Po części artystycznej rodzice zostali zaproszeni na poczęstunek oraz mieli okazję wykonać rodzinne zdjęcia.
- 21maj
- 21maj
Wycieczka do Warszawy i Parku Wodnego „Suntago”
45Dnia 15 maja 2023 roku wybraliśmy się na kilkudniową wycieczkę do Warszawy. W wycieczce brały udział klasy 4-8. Zbiórkę zorganizowano o godzinie 5.45 przed szkołą. Wyjazd odbył się zgodnie z planem o godz. 6.00. Kierownikiem wycieczki była pani Dorota Kleister, wspaniałymi opiekunami: pani Dorota Polak-Gołębiewska, pan Krzysztof Przybyła i pan Łukasz Ostrowski. Sześć godzin później dotarliśmy do stolicy. Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od wizyty w Pałacu w Wilanowie. Warszawa przywitała nas deszczem, pomimo to zanim weszliśmy do wnętrz przeszliśmy się po wspaniałych pałacowych ogrodach w stylu francuskim. Zastanawialiśmy się nad pracą ogrodnika, który w misterny sposób przycinał wszystkie rośliny, by zachować harmonię i proporcje zgodne z modą epoki. W dwóch grupach rozpoczęliśmy lekcje historyczne pt. ”Obyczaje w dawnej Polsce” i „Na sarmackim dworze”. Każda grupa miała swojego przewodnika. Uczniowie poznali losy Jana III Sobieskiego i jego pięknej żony – królowej Marysieńki. Następnie zapoznano nas z ideologią sarmatyzmu i jego realizacją w XVII wiecznej Polsce. Przeszliśmy przez komnaty pałacowe, w każdym pomieszczeniu, przewodnik opowiadał o życiu mieszkańców tej rezydencji, o obyczajach towarzyskich panujących w epoce baroku. Atrakcją zwiedzania była możliwość przebrania się w strój szlachecki. Oliwier Holzer i Irek Garzombke ubrani w żupan i kontusz, przepasani pasem paradowali po komnatach czując się jak dawni gospodarze pałacu. Bez wątpienia zrobili wrażenie na wielu koleżankach. Następnie udaliśmy się do Hostelu na Woli, gdzie zostawiliśmy bagaże i udaliśmy się na obiad. Po obiedzie odbyła się najtrudniejsza część wycieczki czyli zakwaterowanie. Po godzinnym odpoczynku poszliśmy do pobliskiego parku, tam znajdowały się wspaniałe place zabaw i fontanny. Pogoda nas nie rozpieszczała pomimo to trudno było się powstrzymać przed zabawą ze znikającymi i pojawiającymi się strumieniami wody. W pobliżu parku Edwarda Szymańskiego znajdują się cmentarze na Woli i pawilon upamiętniający rzeź ludności cywilnej, która miała miejsce w roku 1944 krótko po wybuchu Powstania Warszawskiego, była to zemsta za zryw walecznych Warszawiaków. Zapoznaliśmy młodzież z tragiczną historią dzielnicy, w której mieliśmy mieszkać przez najbliższe dni. Po powrocie do hotelu zrobiliśmy sami kolację, jak zawsze młodzież wspaniale się angażowała zarówno w przygotowanie „szwedzkiego stołu” jak i sprzątanie po posiłkach.
Kolejny dzień rozpoczęliśmy bardzo wcześnie. O 9.00 rano byliśmy umówieni w Zamku Królewskim na kolejne lekcje historyczne pt.” Z wizytą u króla” . Ponownie podzieleni na dwie grupy mogliśmy podziwiać zamkowe wnętrza, wsłuchując się w bardzo ciekawe opowieści o życiu i działalności ostatniego polskiego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zachwyciły nas wystroje sal i przepiękne zgromadzone w nich przedmioty. Po wyjściu z Zamku kilka chwil poświęciliśmy innemu królowi Polski, który spogląda na Warszawę ze swojego cokołu, Zygmuntowi III Wazie. Kolejnym punktem programu były „gry uliczne”, podzieleni na cztery grupy uczniowie musieli samodzielnie odszukać/pod opieką opiekuna/ cztery charakterystyczne punkty na starym mieście i zaczerpnąć z internetu kilka podstawowych informacji o tych miejscach, oczywiście opiekunowie grup dzielili się z uczniami również swoją wiedzą na temat odnalezionych obiektów. Była to Bazylika Archidiecezjalna św.Jana Chrzciciela, pomnik „Małego Powstańca”, pomnik „Warsa i Sawy oraz pomnik Syrenki Warszawskiej. Wszystkie grupy poradziły sobie znakomicie z zadaniem. Po obiedzie w Pizzy Hut, rozpoczęliśmy zwiedzanie Warszawy, poszliśmy Traktem Królewskim pod Pałac Prezydencki, podziwialiśmy pomnik Mickiewicza, odwiedziliśmy Grób Nieznanego Żołnierza. Mieliśmy szczęście, byliśmy świadkami zmiany warty. Czekając na żołnierzy mogliśmy zobaczyć jak wyglądają przygotowania do odbudowy Pałacu Saskiego. Oczywiście zatrzymaliśmy się przed pomnikiem Marszałka Piłsudskiego. Kolejny nasz punkt programu to Pałac Kultury i Nauki, by zobaczyć z bliska tę budowlę udaliśmy się do Centrum metrem. Przejażdżka metrem sama w sobie była atrakcją. Kolejne godziny zajęło nam dotarcie i spacerowanie po łazienkach Królewskich. Po drodze przechodziliśmy koło ambasady : USA, Szwajcarii, Węgier i obejrzeliśmy siedzibę Premiera Polski. W parku łazienkowskim mogliśmy chwilę odpocząć koło pomnika Chopina, potem doszliśmy do Belwederu, Pomarańczarni i Pałacu na Wodzie. Zachwyciły nas kwitnące kasztanowce, bzy, spacerujące pawie, kaczki Karolinki i kaczki mandarynki. Następnie autokar przewiózł nas do hotelu. Zwiedzanie zakończyliśmy o godzinie 19.30
Ostatni dzień, środa był dniem mokrym. Po śniadaniu, w deszczu pojechaliśmy metrem i tramwajem do Muzeum Narodowego. Zwiedzaliśmy muzeum podzieleni na trzy grupy, obejrzeliśmy wiele wspaniałych obrazów i rzeźb reprezentujących różne epoki. Przede wszystkim naszym celem było pokazanie uczniom Bitwy pod Grunwaldem Jana Matejki. Dzieło zrobiło na wszystkich wielkie wrażenie, potem spacerowaliśmy podziwiając obrazy Chełmońskiego, Gierymskiego, Mehoffera. Przeszliśmy się po galerii sztuki starożytnej i średniowiecznej.
- 17maj
- 17maj
Promocja powieści Jana Piepki
2Uczniowie klasy VI i VII ze Szkoły Podstawowej w Jeleńskiej Hucie, dzięki uprzejmości Dyrekcji Biblioteki Publicznej w Szemudzie, mogli uczestniczyć w promocji powieści Jana Piepki. Spotkanie to odbyło się 11 maja w Centrum Samorządowym w Szemudzie. Gościem specjalnym wydarzenia był wydawca - Pan Jarosław Ellwart, który opowiedział kilka ciekawostek o autorze powieści i jego tekstach. Uczniowie mieli okazję usłyszeć fragmenty tych utworów. Postać Jana Piepki jest szczególnie bliska mieszkańcom Gminy Szemud- pochodził bowiem z pobliskiego Łebna. Autor poezji, prozy i utworów dramatycznych tworzył w języku polskim i kaszubskim. Po 22 latach od jego śmierci wznowiono druk sześciu znanych powieści m.in.: Purtkowe Stegny, Hanesk, Szumiące wrzosy.
- 17maj
Żywa lekcja przyrody w Jeleńskiej Hucie
W dniu 10.05.2023 Szkołę Podstawową w Jeleńskiej Hucie odwiedził niezwykły gość. Był to Skunks Filip, przybył pod opieką pani z objazdowego Zoo o nazwie ZOOekipa. Dzieci od klasy „0” do klasy siódmej mogły wziąć udział w żywej lekcji przyrody. Filip na pierwszy rzut oka nie wyglądał na skunksa ponieważ miał jasno-beżowy kolor sierści. Okazało się, że jest albinosem. Albinizm spowodował nie tylko utratę barwników w sierści, oczach i pazurkach, ale bardzo osłabił wzrok zwierzątka. Pani opiekująca się Filipem przekazała bardzo dużo interesujących informacji dotyczących sposobu życia tych niezwykłych zwierząt. Oczarowała dzieci swoimi opowieściami, w których były nie tylko wiadomości naukowe, ale również praktyczne rady dla hodowców i ciekawostki. Skunksy są znane ze swojego zachowania obronnego polegającego na wystrzeleniu w kierunku napastnika strumienia wydzieliny gruczołów około odbytowych. Wszystkie drapieżniki mają takie gruczoły, ale tylko skunksy produkują w nich silnie wonne związki organiczne. Mogą być one wyczuwalne z odległości do 6 km. Zagrożony skunks najpierw ostrzega przeciwnika podnosząc wysoko ogon, drepcząc w miejscu lub cofając się. Następnie unosi przednie łapy, wygina ciało w łuk i wypuszcza strumień aerozolu celując między oczy przeciwnika. Zapach tych wydzielin jest bardzo trudny do usunięcia i jest wyczuwalny przez wiele dni. Substancje zawarte w tej wydzielinie mają także charakter żrący, mogą powodować kilkudniową częściową utratę wzroku. Oczywiście skunks Filip gruczoły te miał usunięte.
Największym przeżyciem dla dzieci była możliwość bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem. Na zakończenie lekcji dzieci mogły pogłaskać Filipa.
Dorota Kleister
10
- 15maj
- 15maj
- 10maj
Zaproszenie na piknik rodzinny w Szemudzie
W imieniu Wójta Gminy Szemud zapraszamy wszystkich Mieszkańców Gminy Szemud do wspólnego świętowania otwarcia nowej siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej w Szemudzie połączone z obchodami Gminnego Dnia Strażaka.
Obchody rozpoczną się 13 maja, w najbliższą sobotę Mszą Świętą w kościele parafialnym w Szemudzie o godz. 14.00.
Dalsza część uroczystości odbędzie się na ulicy Samorządowej 3 przy nowej remizie OSP w Budynku Służb Mundurowych pod nazwą „Rodzinny Piknik Bezpieczeństwa”. Dla uczestników organizatorzy zapewniają grochówkę strażacką oraz zabawy dla dużych i małych np. dmuchańce, trampoliny i eurobungee. Imprezę uświetni DJ Baron muzyką i tanecznymi zabawami dla dzieci. Do tego wiele, wiele innych atrakcji!
Świętujmy razem ten wyjątkowy czas!
- 10maj
Wycieczka do Teatru
W dniu 9.05.2023r. uczniowie klas 0-5 naszej szkoły pojechały na wycieczkę do Gdyni. Rozpoczęliśmy w Sali Koncertowej Portu Gdynia przedstawieniem "Piękna i Bestia" Teatru Muzycznego "Syrenka" z Warszawy. Później wybraliśmy się na spacer po Nabrzeżu Francuskim. Oglądaliśmy porty, stocznie, budynki Portu Morskiego i Kapitanatu. Była też okazja do zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć na ławeczce twórców gdyńskiego portu Eugeniusza Kwiatkowskiego i Tadeusza Wendy. To była bardzo udana wycieczka.
7
- 17maj
Apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
3Dnia 28 kwietnia w szkole odbył się apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, który przygotowała klasa IV. Zostały także rozstrzygnięty konkurs na najkreatywniejszą zakładkę do książki. Wszystkim gratulujemy oraz dziękujemy za liczny udział.
- 28kwi
REKRUTACJA 2023/2024 - Lista dzieci przyjętych i nieprzyjętych
Szanowni Rodzice!
Zgodnie z postępowaniem rekrutacyjnym na rok szkolny 2023/2024 informujemy, że w dniu dzisiejszym, tj. 28 kwietnia 2023 roku zostały podane do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do oddziału przedszkolnego i do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Jeleńskiej Hucie.
Listy zostały wywieszone na szkolnej tablicy ogłoszeń.