• 22paź
      • 18paź
          • Zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska

            Każdego roku do schroniska trafia mnóstwo porzuconych, bezdomnych zwierząt. Część podopiecznych szybko znajduje nowy dom, lecz do wykarmienia wciąż pozostaje spora liczba zwierzaków. 

            Z tego powodu Samorząd Uczniowski organizuje zbiórkę karmy dla czworonożnych przyjaciół czekających na nowy dom.

            Zbiórka będzie trwała do końca listopada.

            Potrzebne artykuły proszę przynosić do Pani Pauliny.

      • 17paź
          • Dzień Szalonej Fryzury

            Dzień Szalonej Fryzury odbył się w szkole po raz pierwszy i wzbudził duże zainteresowanie nie tylko dziewczynek, ale także chłopców. Pomysłów nie brakowało...kolorowe włosy, liście, loki, a nawet rogi na dobre zagościły w czuprynach naszych uczniów. W przyszłym roku na pewno powtórzymy tę akcję. Cieszymy się z odwagi naszych uczniów, ich pomysłowości i chęci udziału w zabawie. „Dzień szalonej fryzury” uważamy za udany.

      • 24paź
          • Wycieczka do Fromborka i Lidzbarka Warmińskiego "Szlakiem Mikołaja Kopernika"

             

            Od 16.10.2023r. do 17.10.2023r. uczniowie klas VI, VII i VIII uczestniczyli w wycieczce  do Fromborka i Lidzbarka Warmińskiego. 

            W tym roku obchodzimy 550 rocznicę urodzin wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika zatem kierunek podróży był oczywisty. Celem wycieczki było pogłębienie wiadomości o astronomicznych dziełach Kopernika, i geograficzno-historycznych realiach jego życia.

               Młodzież obejrzała m.in. projekcję we fromborskim Planetarium, podczas której można było przypomnieć sobie ogólne wiadomości astronomiczne oraz zapoznać się z badaniami Heweliusza. Następnie zwiedziliśmy katedrę Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja, gdzie pochowano Mikołaja Kopernika. Należy tu dodać, że Katedra we Fromborku jest jedną z największych budowli sakralnych Europy środkowej. Powstała w latach 1329-1388 z inicjatywy biskupów warmińskich i zachowała pierwotną gotycką formę. Odwiedziliśmy także Muzeum Mikołaja Kopernika. Uczniowie obejrzeli tam m.in. eksponaty astronomiczne i medyczne oraz książki z epoki Mikołaja Kopernika.

               Urokliwy Frombork żegnał nas w deszczu, udaliśmy się do Lidzbarka Warmińskiego. Po posiłku i zakwaterowaniu w Hostelu Bartek powędrowaliśmy do znanych lidzbarskich term, gdzie spędziliśmy w ciepłej wodzie trzy godziny.

               Następnego dnia poszliśmy zwiedzać Zamek Biskupów Warmińskich pamiętający czasy krzyżackie. Zamek lidzbarski był świadkiem dziejów średniowiecznej diecezji warmińskiej, a od drugiego pokoju toruńskiego wspólnej historii Warmii i Polski. Był miejscem działalności publicznej, naukowej i artystycznej szeregu wybitnych postaci historycznych. Najsłynniejszą z nich był Mikołaj Kopernik, który u boku swego wuja, biskupa Watzenrodego, spędził tu po ukończeniu studiów pierwsze lata dorosłego życia. Teoria heliocentryczna,  została zarysowana w spisanym na zamku Komentarzyku. W wiekach XVI-XVIII biskupi warmińscy należeli do polskich elit kościelnych i państwowych. W czasach Jagiellonów wielu z nich wywodziło się ze środowiska intelektualnego dworu królewskiego. Wraz z pierwszym rozbiorem poczet polskich biskupów Warmii zamknął Ignacy Krasicki, wybitny przedstawiciel polskiego oświecenia.

               Poza zwiedzaniem młodzież wzięła udział w grze escape room. Dwóch uczniów zostało schowanych w piwnicach zamku pozostali musieli ich odnaleźć. 

               Lidzbark Warmiński to miasto wspomnianego Ignacego Krasickiego. W „Oranżerii Kultury”, która mieści się w dawnych oranżeriach Ignacego Krasickiego spędziliśmy godzinę na wysłuchaniu opowieści o słynnym biskupie i podziwialiśmy przepięknie ilustrowane książki różnych twórców. Odnaleźliśmy w Lidzbarku jeszcze jedno ciekawe miejsce, tężnie. Na oczyszczającym drogi oddechowe spacerze i leżakowaniu spędziliśmy ostatnią godzinę pobytu w tym ciekawym mieście.

               W drodze powrotnej jeszcze McDonald's  i powrót do domu, ale nie zupełnie… Odwiedziliśmy jeszcze najniżej położony punkt na Warmii czyli depresję w Raczkach Elbląskich .

            Dorota Kleister

            Krzysztof Przybyła

      • 13paź
          • Dzień Edukacji Narodowej

            13 października pracownicy i uczniowie naszej szkoły uroczyście świętowali Dzień Edukacji Narodowej.

            Klasa szósta przygotowała program artystyczny przy wsparciu wokalnym przedstawicieli klasy piątej.

            Uczniowie na wesoło podziękowali nauczycielom za trud kształcenia a innym pracownikom szkoły za troskę o atmosferę i porządek. Do życzeń dołączyli się przedstawiciele Rady Rodziców, którzy na ręce Pani Dyrektor złożyli kwiaty w podziękowaniu za zaangażowanie w życie szkoły. Wszystkie dzieci, bez których szkoła byłaby tylko budynkiem, zostały w tym wyjątkowym dniu poczęstowane wspaniałą pizzą, co jeszcze bardziej ociepliło świąteczną atmosferę.

            Wszystkim pracownikom jeszcze raz dziękujemy za codzienną, trudną pracę. Nauczycielom i uczniom życzymy wytrwałości w kształceniu oraz cierpliwości i wzajemnej współpracy.

      • 10paź
          • Rewia na lodzie

            Dnia 10.10.02023 roku uczniowie naszej szkoły wybrali się do hali widowiskowo-sportowej ,,Olivia" na widowisko teatralne pt. ,,Niezwykłe przygody Sindbada Żeglarza" na motywach baśni Bolesława Leśmiana w wykonaniu łyżwiarzy z całej Polski.

            Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem pięknej scenografii i dekoracji. Łyżwiarze mieli wspaniałe, bajkowe kostiumy.

            Dodatkowym atutem przedstawienia były efekty pirotechniczne. Występom towarzyszyła świetnie dobrana oprawa muzyczna.

            Wydarzenie to z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.

            Po zakończonym spektaklu uczniowie wraz z opiekunami udali się na relaksujący spacer do Parku Oliwskiego.

            Zwiedziliśmy Palmiarnię, która jest oazą egzotyki w samym centrum miasta. Spacerując pomiędzy palmami zapomnieliśmy na chwilę o miejskim zgiełku i przenieśliśmy się w egzotyczne zakątki świata.

      • 10paź
          • Tydzień Bezpieczeństwa

               W dniach 02.-08.10.2023r. pod patronatem Wójta Gminy Szemud Ryszarda Kalkowskiego została zainicjowana kampania mająca na celu edukację w zakresie poprawy bezpieczeństwa pt. ”Tydzień Bezpieczeństwa”.

                 W ramach tej akcji w naszej szkole, dnia 05.10.2023r., dzieci z klas 1 i 2 przedstawiły scenkę pt. „Jak bezpiecznie powinniśmy poruszać się na jezdni?”. Przyglądała się jej społeczność szkolna oraz nasi goście: Wójt Gminy Szemud wraz z przedstawicielami służb mundurowych, którzy starali się uświadomić dzieciom zagrożenia w ruchu drogowym.

                  Mając na względzie zbliżające się dni, w których szybko zapada zmrok oraz potrzebę poprawy widoczności pieszych wszyscy uczniowie otrzymali  kamizelki odblaskowe, które mogą przyczynić się do poprawy ich bezpieczeństwa.

      • 06paź
          • Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego

            Kamil Richter, uczeń klasy VII naszej szkoły, otrzymał Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego.

            W piątkowe przedpołudnie 6 października br. w hali sportowej Ośrodka Szkolno-Wychowawczy nr 2 dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Wejherowie odbyło się wręczenie stypendiów Marszałka Województwa Pomorskiego dla najzdolniejszych uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych powiatu wejherowskiego i puckiego. Stypendia wręczał marszałek Mieczysław Struk wraz z włodarzami poszczególnych samorządów, w tym starostami powiatów wejherowskiego i puckiego. 

            Kamilowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

      • 04paź
          • Wycieczka do Stryszej Budy

            Dania 3 października uczniowie klas I, II , III i IV w ramach lekcji języka kaszubskiego, wyjechali na wycieczkę do Parku Miniatur w Stryszej Budzie.

            "Chto kaszëbską mòwa znaje, przeńdze przez wszëtczé kraje". Tym oto popularnym na Kaszubach aforyzmem możemy opisać naszą wędrówkę w Parku Miniatur. Uczniowie mieli okazję zobaczyć słynne obiekty z całego świata. Pogoda dopisała więc kolejne dwa parki Gigantów oraz Gracik były miejscami super zabaw integracyjnych dla naszych uczniów.

      • 02paź
          • Dzień Chłopaka

                 Dnia 29.09.2023r. w naszej szkole jak co roku świętowaliśmy Dzień Chłopca, ale jednak robiliśmy to zupełnie inaczej. Każdy chłopiec otrzymał od dziewczynek płynący ze szczerego serca upominek - breloczek i własnoręcznie upieczone babeczki.

                  Życzymy wszystkim małym i tym większym chłopakom dużo zdrowia oraz wszelkiej pomyślności.

      • 02paź
          • Ślubowanie pierwszoklasistów

               28 września  2023 r. odbyła  się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu  dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów szkoły.      Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez Panią Dyrektor Małgorzatę Rzepkę. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane dyplomy i pamiątki przygotowane przez Radę Rodziców.

                 Uroczystość uświetnili przedstawiciele Urzędu Gminy w osobach Wójta Ryszarda Kalkowskiego oraz p. Iwony Curlej-Paszke, którzy przywieźli dla uczniów upominki.

                 Po raz pierwszy świadkiem ślubowania była maskotka naszej szkoły- Jelonek.

              Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.

      • 24wrz
          • Tydzień Sportu

               Od 18 do 22 września 2023 roku w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Sportu. Odbyło się wiele imprez propagujących sport i kulturę fizyczną. Między innymi rozegrany został turniej piłki nożnej i zawody sprawnościowe. Uczniowie klas 0 - VIII podczas przerw oraz zabaw na dworze korzystali  ze sprzętu sportowego, aby uprzyjemnić sobie chwile relaksu i zabawy.

                Ogromnym powodzeniem cieszyły się "podchody", które połączyły ruch z poznaniem otaczającej nas przyrody oraz wspaniałą zabawą.

                 Przy pięknej, jeszcze letniej, pogodzie ćwiczyli również nasi najmłodsi, czyli "zerówkowicze".

               W dniu 19 września dzieci i młodzież z naszej szkoły przystąpiły do światowej akcji sprzątania Świata, a ponieważ trwał Tydzień Sportu, połączyliśmy obie akcje organizując "Wyścig po śmieci". Sprzątanie Świata to wspólna lekcja poszanowania natury. Jej celem jest promowanie edukacji ekologicznej oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko naturalne.

      • 02paź
          • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

                  18 września w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego. Kandydaci przygotowali bardzo ciekawe i oryginalne plakaty przedstawiające najważniejsze punkty swojego programu. Nad poprawnym przebiegiem wyborów czuwała Komisja Wyborcza, w składzie: Łukasz Ostrowski, Paweł Naronowicz, Agata Andryskowska i Kamil Richter. Głosami szkolnych wyborców Przewodniczącym Szkoły została Agata Andryskowska z klasy V, zastępcą przewodniczącego została Aleksandra Górska z kasy VIII natomiast skarbnikiem została Wiktoria Zieman z klasy VIII.  

                 Wszystkim kandydatom dziękujemy za zgłoszenie swojej kandydatury natomiast uczniom za udział w głosowaniu. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy.

      • 20wrz
      • 22wrz
      • 15wrz
      • 15wrz
          • Dzień Kropki

            15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki.

            Święto to swój początek zawdzięcza książce Petera H. Reynoldsa pod tytułem „The Dot”. Jest to opowieść o przemianie, jaką dzięki wspierającej nauczycielce przechodzi wątpiąca w siebie w dziewczynka o imieniu Vashti. Odkrywanie potencjału przez dziewczynkę rozpoczyna się od małej kropki postawionej na papierze jako swój znak.  Dzień kropki odnosi się do uniwersalnych wartości: współpracy, kreatywności i odwagi. Tego dnia dzieci i dorośli na całym świecie odkrywają swoje talenty i możliwości.

            W naszej szkole również obchodziliśmy ten dzień. Z zaangażowaniem i wielką pasją uczniowie wszystkich klas włączyli się w kreatywne wyrażanie siebie poprzez strój z elementami kropek jak i przygotowanie grupowych prac, na udział w konkursie” Nasza Kropka”. Z kropkowych inspiracji powstały kropkowe dzieła sztuki.

             

      • 06wrz
      • 06wrz
      • 04wrz
          • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

            Mury naszej szkoły ożyły, gdyż właśnie uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny
            2023/2024. Pani Dyrektor Małgorzata Rzepka serdecznie powitała uczniów, rodziców i nauczycieli-
            szczególnie ciepłe słowa kierując do tych, którzy po raz pierwszy zawitali w progi naszej szkoły.
            Przekazała wszystkim życzenia na nowy rok szkolny w imieniu własnym oraz Wójta Gminy Szemud-
            Pana Ryszarda Kalkowskiego. Następnie uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami w
            odświeżonych klasach, gdzie radośnie powitali się po dwóch miesiącach rozłąki.
            W związku z inauguracją nowego etapu edukacji całej społeczności szkolnej życzymy energii,
            kreatywności i wszystkiego, co uczyni podróż przez nadchodzące miesiące atrakcyjną i pełną
            pozytywnych niespodzianek!