Dziś wszystkie klasy mogły zaprezentować swoje wcześniej wydrążone dynie, pełne niesamowitych i kreatywnych wzorów! Cała szkoła zapełniła się pomarańczowym kolorem, bo każdy przyszedł ubrany tematycznie – w końcu to święto dyni! Było mnóstwo zabawy, śmiechu i jesiennej atmosfery. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i świetną energię !
- 01lis
- 01lis
Wyjazd do Sanktuarium Piaśnickiego w ramach Tygodnia Pamięci w Gminie Szemud
24Dnia 28 października 2024 roku uczniowie S.P. W Jeleńskiej Hucie wzięli udział w wyjeździe do Sanktuarium Piaśnickiego, zorganizowanej w ramach Tygodnia Pamięci w Gminie Szemud. Celem wyjazdu było oddanie hołdu ofiarom II wojny światowej oraz wzbogacenie wiedzy historycznej i patriotycznej uczniów. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie, nauczyciele oraz przedstawiciele lokalnych władz. Przewodnikami po miejscu pamięci byli Ksiądz Infułat Daniel Nowak- kustosz muzeum oraz pan Dariusz Bąkowski, pracownik muzeum piaśnickiego.
Wyjazd rozpoczęto od wizyty w Kościele pw. Chrystusa Króla i błogosławionej Alicji Kotowskiej, gdzie wszyscy uczestnicy zebrali się na wspólnej modlitwie. Ksiądz Infułat Daniel Nowak, kustosz muzeum, przedstawił krótką historię kościoła oraz jego związek z Sanktuarium Piaśnickim, przybliżając uczestnikom znaczenie tego miejsca dla lokalnej społeczności i pamięci historycznej.
Kolejnym punktem programu była prelekcja w kaplicy, którą wygłosił Ksiądz Infułat Daniel Nowak. Opowiadał o tragicznych wydarzeniach z lat 1939-1940, kiedy to lasy piaśnickie stały się miejscem masowych egzekucji polskiej inteligencji, działaczy społecznych i duchownych, przeprowadzonych przez niemieckich okupantów. Ksiądz Nowak podkreślał znaczenie pamięci i refleksji nad tymi wydarzeniami jako przestrogi dla przyszłych pokoleń.
Następnie odbyła się Msza Święta odprawiona przez Księdza Łukasza Rumiana, który modlił się za dusze zamordowanych w Piaśnicy oraz o pokój na świecie. Msza ta miała bardzo uroczysty charakter i była chwilą skupienia oraz refleksji dla uczestników. Na pamiątke wydarzenia każdy uczeń otrzymał od księdza Influata przewodnik po lasach piaśnickich.
Po zakończonej Mszy Świetej wszyscy uczestnicy przejechali do lasów piaśnickich. Tam udali się pod pomnik piaśnicki, gdzie Dyrektor Szkoły Podstawowej w Jeleńskiej Hucie Pani Małgorzata Rzepka wraz z uczniami złożyli kwiaty i zapalone znicze.. Złożenie kwiatów było symbolicznym aktem hołdu dla wszystkich zamordowanych i przypomnieniem o tragicznym dziedzictwie, jakie pozostawiła po sobie II wojna światowa. Następnie pod przewodnictwem Księdza Nowaka oraz pana Bąkowskiego, uczestnicy mieli okazję przejść przez miejsca pamięci i poznać dokładniejsze informacje o wydarzeniach, jakie miały miejsce w tym rejonie.Na zakończenie wizyty w Sanktuarium Piaśnickim na grobach ofiar uroczyście kwiaty złożył Wójt Gminy Szemud Pan Ryszard Kalkowski.
Uczestnicy wyjazdu byli głęboko poruszeni historią tego miejsca. Szczególną wartość dla uczniów miały osobiste historie ofiar oraz słowa Księdza Nowaka, który przypomniał, jak ważna jest pamięć o przeszłości dla budowania pokoju w teraźniejszości i przyszłości. Młodzież podkreślała, że była to niezwykle pouczająca i wzruszająca lekcja historii.
Wyjazd do Sanktuarium Piaśnickiego, zorganizowany w ramach Tygodnia Pamięci w Gminie Szemud, okazał się cennym doświadczeniem edukacyjnym i duchowym. To symboliczne miejsce oraz program pełen refleksji i modlitwy przypomniały wszystkim o wartościach, jakie niesie ze sobą pamięć narodowa. Wyjazd pozostawił głęboki ślad w sercach uczestników i był cennym wkładem w lokalne obchody pamięci o ofiarach wojny.
D. Polak- Gołębiewska
- 24paź
Dzień Dyrektora Szkoły
We wtorek 22 X obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Dyrektora Szkoły. Była to dobra okazja by uczniowie wraz z pracownikami szkoły, mogli wspólnie podziękować Pani Dyrektor za trud codziennej pracy. Na to wydarzenie zostały przygotowane specjalne życzenia i upominek.
- 24paź
Jesénny las
Uczniowie IV klasy w ramach zajęć z języka kaszubskiego, wybrali się na jesienny spacer. Podczas zwiedzania okolicy, utrwalili zdobytą wcześniej wiedzę dotyczącą lasów. Wyszukiwali znane im drzewa oraz krzewy. Niektórym udało się znaleźć także kilka grzybów. Wszyscy podziwiali piękno zmieniającej się przyrody a po powrocie do szkoły wykonali ilustracje. Uczniowie poznali także nowe słownictwo z zakresu roślinności.
- 23paź
Uczymy się wzajemnie
Dziś nasi trzecioklasiści (pod czujnym okiem p. Pauliny) wcielili się w rolę nauczyciela i pomagali młodszym kolegom w nauce pisania.
Klasa 3 wsparła pierwszoklasistów w ich pierwszych krokach w świecie liter. Starsi uczniowie okazali się świetnymi mentorami – cierpliwie tłumaczyli, jak trzymać ołówek, poprawiali kształt liter i dodawali otuchy.
Dzięki pomocy trzecioklasistów, klasa 1 mogła szybciej przyswajać nowe umiejętności, a wszyscy świetnie się przy tym bawili. Tego typu współpraca buduje nie tylko kompetencje, ale również piękne więzi między uczniami. Brawo dla naszych uczniów za zaangażowanie i wspólne dążenie do sukcesu!
- 23paź
Zdrowe śniadanie pierwszej klasy
Dziś w klasie 1 świętowaliśmy zdrowe śniadanie! Uczniowie przynieśli pyszne i zdrowe przekąski, pełne witamin i energii. Razem przygotowaliśmy kolorowe kanapki.
Było bardzo wesoło, a dzieci chętnie próbowały nowych smaków. Taka wspólna nauka zdrowych nawyków to świetna zabawa i cenny czas spędzony razem. Cieszymy się, że mogliśmy w ten sposób zacząć dzień pełni energii i uśmiechu!
- 22paź
Plebiscyt Edukacyjny 2024
Z dumą ogłaszamy, że Dyrektor naszej Szkoły Pani Małgorzata Rzepka otrzymała nominację do nagrody w tegorocznej edycji Plebiscytu Edukacyjnego 2024,organizowanego przez Redakcję „Dziennika Bałtyckiego”! 🎉
Dla naszej Szkoły, a w szczególności Dyrektora jest to ogromne wyróżnienie i dowód na to, że wspólna praca i zaangażowanie są doceniane.
Bardzo serdecznie dziękujemy Państwu za docenienie i zgłoszenie naszego Dyrektora Szkoły Panią Małgorzatę Rzepka w plebiscycie!
Serdecznie zachęcamy do wsparcia w plebiscycie i oddawanie głosów korzystajac z linku https://dziennikbaltycki.pl/malgorzata-rzepka/pk/6976005 lub wysyłając sms-a o treści GYH.178 na numer 7303
Głosowanie rozpoczęło się od dnia dzisiejszego
Wszystkie informacje o akcji, można znaleźć wb serwisie internetowym https://www.dziennikbaltycki.pl/nauczyciel
- 19paź
- 19paź
- 19paź
"Tajemnice lasu"
Warsztaty edukacyjne "Tajemnice lasu" w naszej zerówce
8
- 16paź
EUGENIUSZ PRYCZKOWSKI W NASZEJ SZKOLE
116 X w naszej szkole gościliśmy niezwykłą osobę. Pan dr Eugeniusz Pryczkowski jest kaszubskim działaczem, dziennikarzem, literatem, historykiem a także nauczycielem. Tworzy filmy dokumentalne, pisze teksty do piosenek, jest autorem kilkudziesięciu publikacji o Kaszubach. Przez całe swoje dorosłe życie nieustannie dba o rozwój kaszubszczyzny. Znany jako redaktor naczelny pierwszego kaszubskojęzycznego magazynu telewizyjnego „Rodnô Zemia”, emitowanego w latach 1990-2010. Odznaczony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Podczas spotkania Pan dr Pryczkowski opowiadał o swoim dzieciństwie, latach szkolnych, pierwszej pracy, przygodzie z filmem. Skierował także kilka słów do młodzieży mówiąc o potrzebie stałego doskonalenia siebie i dbałości o język kaszubski. Uczniowie mieli okazję obejrzeć fragment najnowszego filmu „Książęta Kaszubscy” a najbardziej aktywni otrzymali pamiątkowe płyty z piosenkami. Na zakończenie nasz Gość złożył autograf na tablicy „ Aléjô Gwiôzdów” i wykonano pamiątkowe zdjęcia.
- 16paź
Bijemy rekord z WOŚP
Wspólnie z Gminą Szemud bijemy rekord w pierwszej pomocy razem z WOŚP!
- 15paź
- 15paź
Wyjazd na strzelnice do Wejherowa
Uczniowie klas 7 i 8 naszej szkoły mieli dziś niezwykłą okazję uczestniczyć w wyjeździe na Strzelnicę Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie. Pod czujnym okiem doświadczonych instruktorów poznali podstawy bezpiecznego posługiwania się bronią oraz spróbowali swoich sił w strzelaniu do tarczy. Wyjazd był nie tylko świetną zabawą.
Uczniowie byli pełni entuzjazmu, a dla wielu z nich była to pierwsza okazja do poznania tego sportu strzeleckiego z bliska. Dziękujemy Kurkowemu Bractwu Strzeleckiemu w Wejherowie za gościnność i przekazaną wiedzę! 🎯"
48
- 15paź
Dzień Edukacji Narodowej
Po śpiewie Hymnu Narodowego i przyznaniu nauczycielom nagrody Dyrektora uczniowie odegrali scenkę z życia szkoły a Samorząd Uczniowski wręczył wyróżnienia "człowieka roku"
25
- 09paź
- 09paź
Zajęcia świetlicowe
Prace naszych uczniów wykonane w czasie zajęć świetlicowych
6
- 02paź
Dzień Chłopaka w klasie 6
Z okazji Dnia Chłopaka uczniowie klasy 6 wzięli udział w wyjątkowym projekcie kulinarnym, przygotowując własnoręcznie pyszną pizzę. Wydarzenie to było częścią programu,, Trzymaj Formę ", który promuje zdrowy styl życia, zbilansowaną dietę i aktywność fizyczną. Uczniowie nie tylko świetnie się bawili, tworząc swoje pizze, ale także zdobyli cenną wiedzę na temat wartości odżywczych poszczególnych składników. Była to doskonała okazja do połączenia nauki z przyjemnością!
- 01paź
SKÔRBC SŁOWA- SÉWNIK
W dniu 30 września zakończyliśmy I etap zabawy Skôrbc Słowa, zorganizowanej w ramach nauki języka kaszubskiego. Wszyscy chętni uczniowie, raz w miesiącu mogą dorzucić do naszego Skarbca swoje propozycje 2 słów, które ich zdaniem są oryginalne- ciekawe i zabawne. W ten sposób poszerzamy zakres znajomości słownictwa, ucząc się od siebie nawzajem. Odrobina rywalizacji w wyścigu po najciekawszy pomysł, sprzyja dobrej zabawie. Akcja „zbioru słówek” zakończy się w maju 2025r. –wtedy to najbardziej aktywni uczniowie zostaną nagrodzeni. W tym miesiącu do Skôrbca wpłynęły słówka: m.in. knąpa (guzik), frisztëk (śniadanie), sklep (piwnica), dëtczi (pieniądze), wek (słoik), bania (dynia), bala (piłka), baszka (szyszka), miech (worek). Zapraszam wszystkich Uczniów do wspólnej zabawy- Skôrbc czeka na Wasze pomysły!
- 01paź
Dzień chłopaka
16W dniu 30 IX br., chłopcy w naszej szkole obchodzili swoje święto. Z tej okazji dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego, złożyły Kolegom życzenia i podarowały słodki upominek. Zorganizowane zostały wybory na najbardziej sympatycznego, inteligentnego i najprzystojniejszego chłopaka w szkole. Zwycięzcy: Fabian Wasilke ( kategoria najbardziej sympatyczny), Łukasz Richter ( kat.najbardziej inteligentny) i Oskar Sirocki oraz Szymon Sierocki ( kat. najprzystojniejszy), zostali wyróżnieni „ Złotym krawatem” i otrzymali słodką nagrodę. Dodatkową atrakcją była „(Nie)zwykła loteria”, w której nagrodą główną był samochód osobowy. Jak się potem okazało, kilku chłopców w szkole, stało się szczęśliwymi posiadaczami nowych samochodzików zabawkowych. Wygrane przyniosły naszym Panom wiele radości. Na koniec wykonano pamiątkowe zdjęcia.