Informuję, iż sprawozdanie finansowe za rok 2018 jest zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Szemud w zakładce Budżet i Finanse.
Z poważaniem dyrektor SP w Jeleńskiej Hucie
Judyta Miłosz
Informuję, iż sprawozdanie finansowe za rok 2018 jest zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Szemud w zakładce Budżet i Finanse.
Z poważaniem dyrektor SP w Jeleńskiej Hucie
Judyta Miłosz
W tym roku podobnie jak w roku poprzednim w naszej szkole obchodziliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-Maja.
Apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest wpisany w coroczny kalendarz uroczystości naszej Szkoły, dlatego też jest wspaniałą możliwością, by uzmysłowić wszystkim, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: Ojczyzna i Patriotyzm.Uczniowie zaprezentowali najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3-Maja.
Konstytucja 3-Maja – to ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Wielki w roku 1791, była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej.
Sytuacja w Polsce nie była pomyślna: W 1772 roku Rosja, Prusy i Austria dokonały I rozbioru Polski, kraj zrujnowany był wojnami i prywatą części obywateli, skarb pusty, a sejm skłócony.
Nie brakowało, jednak dobrej woli i ofiarności zarówno wśród szlachty jak i mieszczaństwa. Tekst konstytucji przygotowywano w tajemnicy.
Jej inicjatorami byli między innymi: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Adam Czartoryski, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj.
Konstytucja 3 -ego Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawą zasadniczą. Wprowadzała ona zmiany zgodne z ideami oświecenia.Rocznicę uchwalenia konstytucji obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym, rocznica uchwalenia konstytucji była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej zaprzestano obchodzenia tego święta. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu w dniu rocznicy uchwalenia konstytucji – święta narodowego.
W minioną sobotę odbyły się warsztaty dla dzieic ze świetlicy socjoterapeutycznnej. Uczniowie pod kierunkiem swoich nauczycieli wykonywali piękne ozdoby wielkanocne.
4 kwietnia w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Szemudzie odbył się IX Gminny Turnirj Gier i Zabaw Ruchowych dla dzieci z klas I- III. Nasza szkoła wystawiła drużynę, która dająć z siebie wszystko, świetnie się bawiła.
Poniżej zamieszczamy fotorelację z wydarzenia.
W niedzielę 31 marca uczniowie naszej szkoły wystąpili z przedstawieniem „Nieść swój krzyż” w kościele w Szemudzie. A oto fotorelacja z tego wydarzenia
Uprzejmie informujemy, że 21 marca 2019 roku w naszej szkole odbyła się kolejna edycja
Międzynarodowego Konkursu "Kangur Matematyczny".
Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny" w niezawodny sposób integruje dzieci i
młodzież całego świata, bowiem w tym samym dniu uczniowie niemal wszystkich krajów
Europy, a nawet uczniowie z Chin, Kanady, Australii, Rosji, RPA rozwiązują takie same
zadania, a laureaci mają możliwość spotkań na wspólnych obozach i wędrówkach po świecie.
Konkurs ten stał się sprawdzoną formą szerokiej popularyzacji matematyki wśród młodzieży
szkolnej i przyczynia się do wzbudzenia zainteresowania tym przedmiotem.
Trzeci czwartek marca stał się prawdziwym Świętem Matematyki w naszej szkole,
udział wzięło 21 uczniów od klasy II do klasy VIII!
W dniu 15. 03. 2019 uczniowie klasy VII i VIII udali się do Szemuda gdzie mogli zapoznać się z ofertami 10 szkół ponadpodstawowych.
Wydarzenie skierowane było do uczniów klas 3 gimnazjów i klas VIII szkół podstawowych. Jak co roku zarówno szkoły jak i uczniowie otrzymali informatory z ofertą szkół średnich, co z pewnością pomoże w podjęciu decyzji o wyborze przyszłej szkoły.
Giełdzie szkół towarzyszyło o wiele atrakcji. Można było zrobić sobie piękny makijaż, uczesać się u fryzjera czy posmakować potraw zrobionych przez uczniów szkoły gastronomicznej
Tegoroczna Giełda Szkół to z pewnością kolejne ciekawe wydarzenia, promocja szkół i atrakcje dla młodzieży.
W dniu 28 marca br. roku uczniowie naszej szkoły wraz ze swymi opiekunami wzięła udział w sprzątaniu okolicy szkoły partycypując w ten sposób w ogólnopolskiej akcji sprzątania świata będącej częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska. O godzinie 11.309.00 uczestnicy akcji zaopatrzeni w odpowiedni sprzęt i pozytywnie zmotywowani wzniosłym celem przedsięwzięcia wyruszyli spod budynku szkoły i zajęli się oczyszczaniem przydzielonego im rewiru.
Sprzątającym sprzyjała piękna, słoneczna pogoda, a dzięki zacięciu i aktywnej postawie większości uczniów udało się zebrać spore ilości śmieci, które następnie zostały złożone we wcześniej ustalonych punktach odbioru odpadów.
Uczniowie klas V- VIII porządkowali teren wokół szkoły, wywozili kamienie, sadzili bratki, grabili suche liście. Młodzież zakończyła akcję około godziny 12.30 z poczuciem satysfakcji z dobrze wykonanej pracy na rzecz środowiska.
Ze względu na swój jednorazowy charakter impreza miała znaczenie symboliczne, bez wątpienia jednak pozwoliła obudzić refleksję nad stanem naturalnego środowiska i przysłużyła się rozwijaniu poczucia odpowiedzialności za jego kondycję.
Koordynatorzy przedsięwzięcia, w tym Samorząd Szkolny i nauczyciel biologii, dziękują wszystkim za zaangażowanie i zapraszają do udziału w kolejnych programach ekologicznych.
Wiosna to najpiękniejsza pora roku. Kojarzy nam się z rozkwitającą przyrodą, ze słonecznym oddechem wiatru, z pierwszymi zielonymi pąkami pojawiającymi się na nagich gałęziach. Oto na naszych oczach budzi się do życia cały otaczający nas świat. Topnieją śniegi, nieśmiało rozkwitają pierwsze krokusy kwiaty. Ptaki powracają z ciepłych krajów. To znaki odchodzącej od nas zimy, z którą żegnamy się każdego roku w sposób symboliczny – topimy lub palimy Marzanę. Obrzęd niszczenia tj. topienia, palenia czy w inny sposób unicestwiania Marzanny odbywał się dawniej zazwyczaj w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, nazywaną Białą, Czarną lub Śmiertną. Pływającej w wodzie kukły nie wolno było dotykać, gdyż mogła od tego ,według dawnych wierzeń, uschnąć ręka. Starano się jak najszybciej uciec z miejsca stracenia, nie oglądając się za siebie, gdyż wrzucona do wody Marzanna symbolizująca śmierć, troski i zmartwienia mogła jeszcze mścić się, szkodzić i sprowadzić nieszczęście. Podobne zwyczaje niszczenia zimy i wprowadzania wiosny znane są także w innych krajach Europy. Później zwyczaj ten przekształcił się w zabawę i w takiej formie przetrwał do naszych czasów.
Wspólne obchody I Dnia Wiosny na stałe wpisały się w kalendarz imprez i uroczystości naszej szkoły. Głównym celem imprezy była integracja uczniów, motywowanie do pracy na rzecz klasy, szkoły, wdrażanie do zdrowej rywalizacji oraz zniechęcenie uczniów klas starszych do wagarów, by Pierwszy Dzień Wiosny nie był postrzegany jako Dzień Wagarowicza.
Dlatego jak co roku poszliśmy z Marzanną nad rzekę, by ją należycie pożegnać.
Mamy zaszczyt poinformować, iż nasi dwaj uczniowie Kacper Langa oraz Adrian Potrykus wzięli udział w Wojewódzkim Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Mini Gdynia OPEN 2019.
Nasi uczestnicy występowali w kategorii 7-10 lat. W ramach tego wydarzenia uczestnicy także wzięli udział w warsztatach integracyjno-wokalnych.
Koncert galowy odbył się 14.03.2019 (czwartek) o godzinie 17:00 w sali audytoryjnej Pomorskiego Parku Naukowo – Technologicznego Gdynia.
Pomimo, iż nasi uczniowie nie zakwalifikowali się dalej to wzięli udział w finale Konceru Galowego.
Serdecznie dziękujemy za tak godne reprezentowanie naszej szkole i życzymy dalszych sukcesów. Podziękowanie kierujemy także do Pana Krzysztofa Przybyły za wspaniałe przygotowanie dzieci do konkursu.
Występ Adriana i Kacpra na festiwalu Gdynia Open 2019
Money, money, money…” czyli o ekonomii i przedsiębiorczości wiemy wszystko!
Środek tygodnia, 13. 03. a my w drodze na Gminny Konkurs Ekonomiczny organizowany przez szkołę w Częstkowie. W busie omawiamy oznaczenia znajdujące się na polskich banknotach, utrwalamy historię pieniądza. Uczniowie zadziwiają mnie swoją wiedzą. Jak oni są w stanie tyle zapamiętać! Szkołę reprezentują: Oliwia Rzeszewicz, Wiktoria Dampc i Sebastian Uszko, wszyscy z klasy VI. Dojechaliśmy. Zaczęło się! Denerwuję się z nimi i jednocześnie próbuję z nimi odpowiadać. Pytania „na twarz”, wiesz albo nie wiesz, zegar odmierza czas. Jest dobrze, chociaż nie obejmujemy prowadzenia. Kolejne zadanie – pokaźny zestaw zadań matematycznych. To coś dla mnie… w końcu jestem matematyczką i za cyferkami przepadam. Ale Oliwia liczy, Wiktoria myśli, Sebastian coś rysuje – walczą! Jest dobrze – jednak matematyczne działania to nie nasz konik! Minimalnie przegrywamy. Pani Iwona - Organizatorka wyciąga kolorowe kserokopie. Patrzę i myślę: „Co to jest?” Rzędy monet, różnych, można dostać oczopląsu, ale co robią dzieci… zwyczajnie zaczynają liczyć. Ależ są dzielni. Wiktoria i Sebastian oddają prace dość szybko, ale Oliwia walczy. Jej kamienna twarz nie zdradza żadnych emocji. Wie? Zna odpowiedź? Nawet nie patrzy w moją stronę. Skupienie, wytrwałość opłaciły się! Nie zajęliśmy najwyższych miejsc, ale wiedza została. To był udany konkurs, do którego przygotowała naszych finalistów pani Hanna Garbowska. Nauczyciel matematyki
Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,
który puste życie napełnia światłem,
a puste serca wzruszeniem.
Kornel Makuszyński
W naszej szkole odbyła się uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klasy I i II.
Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli filmik, z którego uczniowie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę.
Uczniowie klasy I i II odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a pani dyrektor ogromną zakładką dokonała pasowania każdego z uczniów. Już jako czytelnicy biblioteki szkolnej podpisali się pod przysięgą, a pamiątkowy dyplom będzie im przypominał o tym uroczystym wydarzeniu.
Nasi nowi czytelnicy otrzymali interesujące zakładki do książki i drobne upominki.
Następnie wysłuchali wiersza Jana Brzechwy, który przeczytała pani Anna Wróblewska i w ten sposób zaznaczyliśmy udział naszej szkoły w kampanii „Cała Polska Czyta dzieciom”.
Mamy nadzieję, że nasi młodzi czytelnicy chętnie będą wypożyczć książki z naszego księgozbioru.
Świetlica socjoterapeutyczna w naszej szkole działa już od ponad 20 lat. Celem świetlicy jest zapewnienie opieki wychowawczej, pomoc w nauce, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień wychowanków, stymulowanie rozwojem dziecka poprzez bezpośrednie oddziaływanie na nie, rozwijanie zainteresowań, uzdolnień dziecka oraz łagodzenie niedostatków wychowawczych w rodzinie i eliminowanie zaburzeń zachowania. Świetlica to teren przeznaczony na dyskusje, wymianę poglądów i opinii, naukę wzajemnego szacunku i tolerancji, przejmowania odpowiedzialności za inną osobę. Dzieci z pełną świadomością mogą liczyć na wyrozumiałość względem ich problemów, akceptację i pomoc terapeutyczną dostosowaną do zaburzeń, dysfunkcji. Uczniowie uczucia swe mogą eksponować poprzez wypowiedzi słowne, plastyczne i muzyczne. Te zajęcia dostarczają im wiele możliwości rozwijania własnego talentu, organizowanie zajęć łączących ruch z muzyką (taniec), współzawodnictwo sportowe podczas gier i zabaw ruchowych. W miarę możliwości dzieci często uczestniczą w zajęciach na świeżym powietrzu, podczas których zapewnia się im ruch odpowiedni do wieku i świetną zabawę np. gra w dwa ognie, zabawa w szukanego, gra w piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę, podchody. Bardzo chętnie grają w różnego rodzaju gry planszowe, które nie tylko bawią, ale również uczą ich, np. tabliczki mnożenia, nazw kontynentów, jak również uczyły wytrwałości, cierpliwości i współpracy w grupie.
Jako owoce działalności świetlicy i zajęć plastycznych można wyliczyć: dekorację sali świetlicowej pracami plastycznymi i wykonywanie gazetki na korytarzu zgodnie ze zbliżającymi się świętami lub uroczystościami. Dzieci przygotowały dekoracje świąteczne oraz dekoracje okolicznościowe na gazetkach w zależności od pór roku. Bardzo chętnie przygotowywały ozdoby świąteczne. W listopadzie zorganizowaliśmy ,,wieczór andrzejkowy’’ W świetlicy prowadzone są także zajęcia z dramy- dzieci poprzez mimikę, gest, ruch ciała uświadamiały sobie i nazywały własne uczucia i stany emocjonalne tj. strach, smutek, złość, gniew, zdziwienie, wstyd. Dużym zainteresowaniem cieszą się różnego rodzaju gry komputerowe, które nie tylko dostarczają wspaniałej zabawy, ale również uczą. Prowadzone są zajęcia grupowe, gdzie dzieci muszą wspólnie pracować, aby uzyskać dobry wynik. Zajęcia świetlicowe obejmują różnorodne formy pracy.
W środę dnia 6 lutego odbył się szkolny „Mam Talent”, którego organizatorem był samorząd uczniowski. Do konkursu zgłosiło się 12 chętnych od klasy II do klasy VII. Wszyscy uczestnicy przygotowywali się do występu samodzielnie. Najczęściej były to talenty muzyczne. Pierwsze miejsce według jury w składzie: p. Blanka Piekarska Sroka, p. Joanna Ossowska- Skorek i przewodnicząca samorządu szkolnego Paulina Kreft, zajęły ex- equo duet wokalny z klasy III - O. Orzeszk + L. Lawrenc i przedstawiająca sztuczki magiczne uczennica klasy VII – R. Jankowska.
Lista uczestników:
W. Penkowska klasa VII
R. Jankowska klasa VII
A. Pozańska klasa VII
S. Kwiatkowski klasa VI
K. Elend i O. Elend klasa V
W. Etmańska klasa IV
W. Necel + N. Pozańska klasa IV
O. Orzeszk + L. Lawrenc klasa III
N. Lindstaedt klasa II
Wszystkim uczestnikom gratulujemy ich talentów i życzymy wielu sukcesów.
Przedstawienie „Dziewczynka z zapałkami” tak podobało się oglądającym, że dzieci naszej szkoły występowały jeszcze oprócz Kościoła w Szemudzie i wigilii szkolnej w innych miejscach. W dniu 3 stycznia 2019 roku zaproszono nas do Biblioteki Publicznej w Szemudzie gdzie odbywało się spotkanie świąteczno-noworoczne zorganizowane przez Stowarzyszenie Lesok przy współudziale Biblioteki w Szemudzie oraz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego klub Szemud.
(http://biblioteka.szemud.pl/index.php/2019/01/04/swiatecznie-w-bibliotece-w-szemudzie/)
Kolejny występ miał miejsce 27 stycznia 2019 roku w Kościele w Kielnie, gdzie również przyjęto nas bardzo serdecznie.
(http://www.parafiakielno.pl/aktualnosci/parafia/44122/dziewczynka-z-zapalkami)
Galerie zdjęć i więcej informacji na podanych stronach.
Za rok kolejne przedstawienie
W dniu 30 stycznia wyszło zarządzenie Wójta Gminy Szemud w sprawie ustalenie terminów postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2019/2020 do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej oraz klasy I oraz zarządzenie dotyczące wzoru wniosku o przyjęcie do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej.
Te same informacje dostępne w zakładce rekrutacja
Zainteresowane osoby prosimy o zapoznanie się z tymi zarządzeniami.
Zarzadzenie_ws._ustalenia_terminow_rekrutacji.pdf
Zarzadzenie_ws_wzoru_wniosku_o_przyjecie_dziecka_do_przedszkola.pdf
Tradycyjnie już w naszej szkole, w ostatni dzień przed przerwą świąteczną odbyła się szkolna wigilia.
Na początek nasi uczniowie przedstawili inscenizację " Dziewczynki z zapałkami". Piękna baśń wprowdziła nas w świateczny nastrój. Następnie wszyscy poszliśmy na hol, gdzie przy pięknie udekorowanych stołach zasiedliśmy do szkolnej wigilii.
Pani dyrektor złożyła wszystkim piękne życzenia, następnie podzieliliśmy się opłatkiem i zaśpiewaliśmy kolędy. Mikołaj też o nas nie zapomniał i wszystkim dzieciom rozdał piękne i obfite paczki.
Uśmiechu na twarzach i radości nie było końca...
Dziewczynka z zapałkami- część I
Dziewczynka z zapałkami- część II
Do Szkoły Podstawowej w Jeleńskiej Hucie dotarła wiadomość od Świętego Mikołaja, „ W dzisiejszych czasach polska młodzież ma wszystko i kiedy daję prezenty nie cieszy się z nich. Dlatego postanowiłem schować upominki w pobliżu szkoły. Nie przejmujcie się pogodą tylko przyjeżdżajcie na poszukiwania! Acha…, zapomniałem dodać, że upominki są również dla uczniów z ósmej klasy ze Społecznej Szkoły w Karczemkach, więc musicie ich zaprosić i przenocować ”.
Uczniowie klasy siódmej i ósmej chętnie przyjęli zaproszenie. Siódmego grudnia o godzinie siedemnastej, pomimo deszczu wszyscy spotkali się w szkole, gotowi wyruszyć na poszukiwania.
Goście z Karczemek szybko zaakceptowali wszystkie warunki wyprawy. Ciemność rozświetlały latarki i rozgrzane zapałem serca. Okazało się, że św. Mikołaj oznaczył miejsca, w których ukrył niespodzianki, co nie znaczy ,że było łatwo je znaleźć. Można nawet zaryzykować stwierdzenie iż jakimś „cudem” udało się dojść do celu, ponieważ deszcz zmywał pozostawione znaki . Na szczęście uczniowie z Jeleńskiej Huty znają okolice szkoły jak własną kieszeń, więc szli prawie z zamkniętymi oczami i tylko chlupot wody pod nogami mącił wieczorną ciszę. Drogę zgubiła tylko jedna grupa prowadzona przez Pana Krzysztofa, zawędrowali nad jezioro i musieliśmy na nich czekać. Kiedy straciliśmy nadzieję, że się odnajdą ,przemoczeni wyłonili się z ciemności. Podczas poszukiwania paczek trzeba było wykazać się spostrzegawczością, zręcznością i sprytem. Św. Mikołaj był przebiegły i dobrze ukrył niespodzianki, po wielu nieudanych próbach wreszcie udało się je odnaleźć. Zupełnie niespodziewanie pomocnikami Św.Mikołaja okazali się Państwo Etmańscy ,którym bardzo dziękujemy.
Kiedy wróciliśmy do szkoły czekała ciepła kolacja-pizza. Potem, rozpoczęła się dyskoteka . DJ”Cichy” uruchomił sprzęt, było nieco dyskusji przy jakiej muzyce się bawić. Dominowały dziewczęta z Karczemek, które narzuciły repertuar, na szczęście udawało się od czasu do czasu trafić w gusta wszystkich.
Uczniowie poszli spać bardzo , bardzo późno. Nie było łatwo uśpić nocnych wędrowców. Kiedy wydawało się ,że zapanuje cisza ,ktoś się odezwał i znów rozpoczynały się chichotki spod śpiworów.
Przemykające korytarzami postacie straszyły opiekunów ,którzy tamtej nocy wypili hektolitry herbaty by dotrzymać młodzieży towarzystwa.
Dorota Kleister
Krzysztof Przybyła
5 grudnia "Zerówkę" odwiedzili św. Mikołaj i Śnieżynka.
Rodzice zrobili niespodziankę najmłodszym uczniom szkoły i zaprosili św. Mikołaja razwm ze Śnieżynką. Goście przygotowali wiele zabaw, były nawt wspólne tańce. Dzieci odwdzięczyły się zmeczonemu Mikołajowi masażem pleców z wykorzystaniem wielu małych dłoni.
Na zakończenie kazdy mógł wziąć udział w sesji zdjęciowej z naszym gościem oraz przekazać wiadomość o wymarzonym prezencie.
Natomiast do uczniów szkoły Mikołaj przyszedł w swoje święto czyli 6 grudnia. Poczęstował grzeczne dzieci cukierkami. A że w naszej szkole wszystkie dzieci sa grzeczne toteż wszystkie dzieci zostały obdarowane.
Powered by aSc EduPage