• 16lis
          • Zmiany na linii 633- autobus szkolny- komunikat PKS!

            W związku z zamknięciem dla ruchu fragmentu ul. Otalżyńskiej w Donimierzu (przebudowa drogi, kładzenie asfaltu), od dnia 15.11.2022 r. (wtorek) wprowadzona zostanie czasowa zmiana trasy linii 633. Pomiędzy Szemudem, a Donimierzem w kursach o godz. 7:01 z Donimierza oraz 9:50 i 14:30 z Szemuda autobusy pojadą objazdem przez Szemudzką Hutę i Jeleńską Hutę z włączaniem od przystanku Donimierz Otalżyńska. Analogicznie w drugą stronę – w kursach o godz. 13:40 i 15:35 z Szemuda autobusy dojadą do przystanku Donimierz Otalżyńska, a następnie wykonają przejazd przez Szemudzką Hutę do Szemuda. Wyjątkowo kurs o godz. 13:40 z Szemuda po obsłużeniu Kowalewa i Jeleńskiej Huty najpierw dojedzie do przystanku Donimierz Otalżyńska, a następnie do Szemudzkiej Huty.

             

            Nie będą obowiązywały przystanki w obie strony:

            • Donimierz, Wrzosowa
            • Donimierz, Piekiełko
            • Donimierz, Grenicznik

            Na trasie objazdu autobus linii 633 nie będzie zatrzymywał się.

             

            Z informacji uzyskanych od Gminy, utrudnienia mają potrwać około 2 tygodni.

            Za utrudnienia przepraszamy!

      • 03lis
      • 03lis
        • Razem dla Niepodległej
          • Razem dla Niepodległej

            Podobnie jak w ubiegłych latach, Wójt Gminy Szemud wraz z Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji zaprasza mieszkańców do wzięcia udziału w obchodach rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Naszą Ojczyznę.

            Z tej okazji GCKSiR przygotowało różnorodny program w zależności od indywidualne preferowanej aktywności mieszkańców.

            Szczegółowy plan obchodów został zamieszczony pod linkiem

            Niepodlegla_2022_(1)(1).pdf​​​​​​​

      • 05gru
          • Dziady

            Listopad to miesiąc nostalgii i zadumy, a jego początek to również czas poświęcony tym, którzy odeszli. W naszej kulturze w tym czasie  licznie odwiedzamy cmentarze, spotykamy się z rodziną wspominając bliskich.

            Tradycja ta ma początek w przedchrześcijańskiej kulturze słowiańskiej, która również w początkach listopada nakazywała nawiązanie specjalnych kontaktów z duszami zmarłych. Miało to miejsce w okolicach cmentarzy, w które przywoływano błąkające się dusze podczas obrzędów „dziadów”.

            W ramach obrzędów dziadów przybywające na „ten świat” dusze należało ugościć, aby zapewnić sobie ich przychylność i jednocześnie pomóc im w osiągnięciu spokoju w zaświatach. Podstawową formą obrzędową było ich karmienie i pojenie (np. miodemkaszą, jajkami, kutią i wódką) podczas specjalnych uczt przygotowywanych w domach lub na cmentarzach (bezpośrednio na grobach).

            Zwyczaj ten bardzo plastycznie opisał nasz wieszcz narodowy- Adam Mickiewicz, a uczniowie klasy siódmej postanowili przybliżyć go społeczności szkolnej przygotowując inscenizację dramatu „Dziady cz. II”.

            Dorota Polak- Gołębiewska

      • 28paź
        • Dzień Dyni
          • Dzień Dyni

            W szkole Samorząd Ucznowiski zogranizował Dzień Dyni. W tym dniu dzieci jak i nauczyciele bawili i śmiali się razem. Były konkursy m.i.n Top Model, konkurs na najpiękniej wydrążoną dynie, Quiz Kahoot, bieg w workach oraz wkładanie kubków jeden w drugi bez użycia rąk. Wspaniale było się wspólnie bawić. Tego typu imprezy doskonale wzmacniają relacje w naszej szkole, bawili się nauczyciele wspólnie z uczniami. Dzięki tego typu imprezom przyjemnie jest spędzać czas w naszej szkole. Miejmy nadzieję, że ta impreza  na stałe zagości w kalendarzu w naszej szkole.

      • 26paź
      • 21paź
          • Święto Edukacji Narodowej

            Tradycyjnie w połowie października świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Przypada on w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej, która powstała w 1773 roku jako instytucja, która miała zreformować i upowszechnić szkolnictwo. Niewielu z nas wie, że przed laty edukacja była przywilejem wybrańców.

            Uczciliśmy ten dzień krótką akademią przygotowaną przez uczniów klasy piątej wspartych wokalnie przez koleżanki z VII i VIII klasy. Pani Dyrektor złożyła życzenia całej społeczności szkolnej i obdarowała różami pracowników szkoły, zaś my- uczniowie podziękowaliśmy Dyrekcji za jej zaangażowanie piosenką i bukietem kwiatów.

            „Wyśpiewać dziś chcemy Wam życzenia, z serc naszych płynie dzisiaj pieśń- niech zakwitną bukiety naszych serc”.

      • 21paź
          • Pasowanie uczniów klasy I

              Dnia 11.10.2022 r w odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klasy I. Każdy uczeń został pasowany przez dyrektorkę szkoły Judytę Miłosz i Wójta Gminy Szemud Ryszarda Kalkowskiego. W tym dniu uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie i taneczne nauczycielom, rodzicom i gościom z naszej gminy,  którzy wręczyli dzieciom upominki. Uczniowie radośnie i z uśmiechem na twarzach wstąpili w szeregi uczniów Szkoły Podstawowej w Jeleńskiej Hucie.

      • 25paź
        • Wycieczka w Góry Izerskie
          • Wycieczka w Góry Izerskie

               W dniach od 25 do 30 września odbyła się wycieczka  w Góry Izerskie. Wzięli w niej udział uczniowie z klasy siódmej, szóstej  i piątej. Miejscem docelowym był Świeradów Zdrój. Podróżowaliśmy pociągiem z Gdyni do Jeleniej Góry. Dalszą drogę odbyliśmy zamówionym autokarem. Pogoda nas nie rozpieszczała, padał deszcz, ale nie tracąc dobrego nastroju już pierwszego dnia wyruszyliśmy w góry. Na Stóg  Izerski wjechaliśmy koleją gondolową, żeby nieco się osuszyć spędziliśmy jakiś czas przy herbatce w restauracji „Pod wyciągiem”, przekąszając kanapki zrobione jeszcze w domu. Kiedy deszcz nieco ustał wyruszyliśmy na Smyrk-szczyt leżący po stronie Czeskiej. Wypogodziło się dzięki czemu z wieży widokowej mogliśmy podziwiać czeskie i polskie krajobrazy gór i miasteczek leżących w dolinach. Gondolą powróciliśmy do Świeradowa , powędrowaliśmy na pizzę, a stamtąd w miejsce zakwaterowania. , Mieszkaliśmy w agroturystyce” DoWoli „w Wolimierzu.Miejsce było urokliwe, piękne pokoje, salon z jadalnią urządzony bardzo stylowo. Mogliśmy korzystać z kuchni. Sami robiliśmy śniadania i kolacje. Właściciele nie mogli się nas nachwalić jacy jesteśmy wspaniale zorganizowani. Dzieci chętnie pomagały przy przygotowaniu posiłków i sprzątaniu. Następnego dnia pogoda była nieco lepsza ,był to dzień, w którym zwiedzaliśmy uzdrowisko.  W pierwszej kolejności poszliśmy do zabytkowego kompleksu pijalni wód i parku. Dzieci kupowały pamiątki  w centrum Świeradowa .Trochę wędrowaliśmy po mieście , w bacówce chcieliśmy kupić sery owcze, ale tego dnia nie były sprzedawane. Wróciliśmy do domu około 17,00 ponieważ mieliśmy zaplanowane ognisko z kiełbaskami. Potem bawiliśmy się w podchody, oczywiście kiedy było już zupełnie ciemno. A trzeba powiedzieć, że obszar gór Izerskich to „Park Ciemnego Nieba”, używaliśmy latarek. Grupie ścigającej udało się odnaleźć uciekinierów pomimo  wszechogarniającej ciemności. W środę wyruszyliśmy na długą trasę. Niestety znowu padało. Wjechaliśmy gondolą na Stóg Izerski i powędrowaliśmy do Chatki Górzystów ,a stamtąd do  Świeradowa. W chacie Górzystów zjedliśmy naleśniki z twarogiem i jagodami, były tak duże, że nie wszyscy mogliśmy je do końca „pokonać”. Pozwoliły odzyskać siły i powrócić w całkiem nie najgorszym nastroju. Ten dzień pokazał, że niektóre z dzieci zbyt dużo czasu spędzają przy komputerach i komórkach, a za mało na rowerach i zajęciach w-f. Nasi najmłodsi uczestnicy z piątej klasy radzili sobie bardzo dobrze. Ostatni dzień spędziliśmy w Jeleniej Górze. Udało nam się pozostawić bagaż na przechowanie w liceum znajdującym się w pobliżu dworca. Niestety na dworcu nie było przechowalni bagażu. Uwolnieni od ciężkich toreb wyruszyliśmy do term cieplickich gdzie w ciepłej wodzie o temperaturze 34 stopnie spędziliśmy dwie godziny. Potem powędrowaliśmy do Mcdonalda, tam również spędziliśmy sporo czasu. Wieczorem wsiedliśmy do powracającego pociągu.

            Dorota Kleister

            Krzysztof Przybyła

      • 21paź
        • Laboratoria Przyszłości
          • Laboratoria Przyszłości

            Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

            Zdjęcia pokazują zajęcia informatyczne z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach wsparcia Laboratorium Przyszłości.

      • 14wrz
        • Nowy Plac Zabaw
          • Nowy Plac Zabaw

            2 września nasz plac zabaw wzbogacony został o nowe elementy. Zakupiono nowy zestaw zabawowy oraz dwie huśtawki, w piaskownicy znalazł się nowy piasek To dzięki programowi "WzMOCnij swoje otoczenie" udało się pozyskać na ten cel 20 tyś. złotych. Organizatorem programu są Polskie Sieci Elektroenergetyczne – krajowy operator systemu przesyłowego w Polsce

            PSE jako dobry i bliski sąsiad wielu polskich społeczności, czują współodpowiedzialność za ich rozwój, poprawę jakości życia i bezpieczeństwa.

            Poprzez program “WzMOCnij swoje otoczenie” firma wyposaża lokalne samorządyi organizacje pozarządowe w narzędzia, które pomagają im wypełniać ważną misję publiczną i działać na rzecz mieszkańców.

            Dzięki temu projektowi dzieci naszej szkoły i nie tylko, bo z placu zabaw mogą korzystać wszyscy mieszkańcy, mogą wspaniale spędzać czas wspólnie z rówieśnikami, rodzicami. Mamy nadzieję, ze powstało atrakcyjne miejsce jako alternatywa dla komputera i telewizora. Że będzie to miejsce integracji środowiska lokalnego, mięjce kreatywnego i aktywnego spędzania czasu. 

            Mamy nadzieję, że będzie ono sprawiać radość wielu dzieciom i ich rodzinom, którzy chętnie będą przychodzić, by w naszej "Dzieciolandii" świetnie się bawić.

      • 26sie
        • Rozpoczęcie roku szkolnego
          • Rozpoczęcie roku szkolnego

            1 września o godz. 10.00 odbędzie się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Podstawowej w Jeleńskiej Hucie. Uroczystość zostanie poprzedzona mszą świętą w Kościele w Szemudzie o godz. 9.00.

                                                                                     Z poważaniem dyrektor szkoły

                                                                                                  Judyta Miłosz

      • 08lip
          • StoneMan Triathlon!- wolontariat

            Nie macie jeszcze PLANÓW NA WAKACJE?

            Lato to najlepszy czas na nowe znajomości , angażowanie się w fajne inicjatywy i oczywiście aktywność fizyczną na świeżym powietrzu! A to wszystko zapewni Ci wolontariat na StoneMan Triathlon!

            Za co będziesz odpowiedzialny jako WOLONTARIUSZ?

            podawanie wody

            wręczanie medali

            obstawa trasy zawodów

            układanie i pakowanie pakietów startowych dla zawodników i inne...

            Każdy WOLONTRAIUSZ otrzymuje:

            T-shirt

            posiłek

            dyplom z podziękowaniem!

            Każdy uczeń ma możliwość otrzymania zaświadczenia do punktów za wolontariat.

            Dodatkowo dla wszystkich wolontariuszy przewidziane jest losowanie upominków.

            Wymagania do wzięcia udziału w wolontariacie to:

            - wiek +12 lat (poniżej 18 lat, wymagana jest zgoda rodzica),

            - chęć pomocy i gotowość do współpracy.

            TERMINY ZAWODÓW:

            Puck 26 czerwca 2022

            Szemud 24 lipca 2022

            Wejherowo 13 sierpnia 2022

            Wszystkie szczegóły dotyczące wolontariatu znajdziesz na https://stoneman.pl/wolontariat/

            ZAPISY https://forms.gle/Sq561Jk78f3faGNU9

            ZAPRASZAMY!

      • 22cze
        • Wycieczka do Gdańska w ramach projektu "Poznaj Polskę"
          • Wycieczka do Gdańska w ramach projektu "Poznaj Polskę"

            W czerwcu bieżącego roku uczniowie klas I-IV Szkoły Podstawowej w Jeleńskiej Hucie wzięli udział w wycieczce do Gdańska w ramach projektu "Poznaj Polskę". Celem naszej podróży było Westerplatte- symbol wybuchu II wojny światowej oraz polskiego oporu wobec działań Trzeciej Rzeszy. Uczniowie pozyskali wiedzę o ówczesnych wydarzeniach, podziwiali pomnik obrońców tego skrawka Polski.
            Następnie udaliśmy się na pobrzeże Motławy, na której jest zacumowany unikatowy zabytek techniki okrętowej- "Sołdek".  Statek-muzeum pod swoim pokładem kryje opartą o współczesne media aranżację wystawienniczą: „Sołdek i jego czasy”, pozwalającą poznać historię polskiego budownictwa okrętowego oraz handlu morskiego w II połowie XX w. Zwieńczeniem wycieczki była wizyta w jednej z popularnych restauracji, gdzie pokrzepiliśmy się odzyskując siły na drogę powrotną. Po trudnym okresie pandemii wyjazd był świetną okazją do ponownej integracji oraz niepowtarzalną lekcją historii w terenie.

      • 09cze
      • 09cze
          • Gminne Rozgrywki Matematyczne

            W środę 8 czerwca w Szkole Podstawowej w Kielnie  odbyły się Gminny Rozgrywki . W zmaganiach brali udział uczniowie ze szkoły W Kielnie, Jeleńskiej Huty i Bojana.

            Impreza rozpoczęła się od przywitania uczestników i zaproszonych gości. Następnie każda z drużyn uczestniczyła w rożnych konkurencjach. Był to quiz, krzyżówka, rebusy, zadania z patyczkami oraz zadania typu prawda-fałsz. Nasz drużyna zajęła trzecie miejsce. 

            Wydarzenie było perfekcyjnie przygotowane. Wrażenia z tych zmagań na długo pozostaną w pamięci  zawodników. Już dziś czekamy na następną edycję Gminnych Rozgrywek Matematycznych!

      • 09cze
          • Smocze łodzie- wycieczka

             

               W dniu 10 maja 2022 uczniowie  klasy piątej ,szóstej i  czwartej wzięli udział w rejsie po Motławie na smoczych łodziach. Początki smoczych łodzi sięgają kilku tysięcy lat wstecz. Co roku w Chinach, na brzegach rzeki Jangcy u progu pory gorącej, kiedy to ludność trapiły susze i epidemie – odbywały się obrzędy przebudzenia śpiącego dotąd boga Smoka. Ów władca rzek i mórz sprowadzać miał zbawcze deszcze, dzięki którym obfite plony oddalały widmo głodu i chorób. Obrzędy, w formie zmagań zdobnych łodzi, pociągały za sobą liczne utonięcia, co traktowano jednak jako konieczną bóstwu ofiarę. Od lat osiemdziesiątych XX wieku wyścigi smoczych łodzi zaczęły zyskiwać na popularności na całym świecie – począwszy od Ameryki Północnej i Europy Zachodniej. Szybko też przekształciły się w jedną z najszybciej rozwijających się dyscyplin sportu. Międzynarodowa Federacja Smoczych Łodzi grupuje ponad 50 federacji narodowych, a liczba uprawiających ten sport osób szacowana jest na kilkadziesiąt milionów. Jako najbardziej zespołowy z popularnych sportów wodnych jest szczególnie ceniony przez szkoły, duże firmy i inne instytucje pragnące integrować swoich pracowników. Nie wiemy czy nasz rejs wpłynął na opady, ale na pewno poprawił wszystkim humory i zintegrował grupę. Okazało się, że dzieci z Jeleńskiej Huty są niezwykle dzielne i wytrzymałe. Pokonaliśmy wodą sporą trasę. Wpływając na Motławę mogliśmy podziwiać zabytki Gdańska od strony wody czyli dawny średniowieczny port. Jedyne niebezpieczeństwo, które nas spotkało to niezadowolony z naszej obecności łabędź. Trochę syczał, straszył rozłożonymi skrzydłami i zbyt blisko podpływał, ale na szczęście, ostatecznie udało nam się powrócić do przystani bez szwanku.

      • 29kwi
      • 25kwi
          • Akcja "Sprzątanie Ziemi"

            Głównym celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Akcja miała również na celu pokazanie  uczniom,  że  rozwiązaniem  problemu  zaśmieconego  środowiska nie  jest  tylko  coroczna    zbiórka  śmieci,  lecz  głównie  zmiana  nawyków  w codziennym życiu, segregacja i umiejętne gospodarowanie odpadami. 

            22 kwietnia uczniowie szkoły zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawiczki po raz kolejny uczestniczyli w akcji ekologicznej. Rozpoczęto ją pogadanką na temat bezpieczeństwa oraz celów głównych akcji. Dzieci sprzątały teren wokół szkoły, ulice wsi Jeleńska Huta. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła szybko i sprawnie, a efekty pracy uczniów były zadowalające. Czynny udział w tym przedsięwzięciu dał uczniom do zrozumienia, że nalezy dbac o swoje środowisko oraz czystośc otoczenia. Posadziliśmy także w najbliższymotoczeniu szkoły piękne krzewy, które, mamy nadzieję, przez długie lata będą cieszyć nasze oczy.  zakończenie było ognisko oraz kiełbaski ufundowane pzrez Pana Sołtysa Kazimierza Potrykusa. Bardzo dziękujęmy panu sołtgysowi za poczęstunek a wszystkim uczniomi nai=uczycielom za zaangażowanie.

            Do  zobaczenia za rok.

      • 25kwi
          • Sukcesy naszych uczniów

            Miło nam poinformować, iż Kamil Richter III miejsce w   powiecie wejherowskim w Wojewódzko- Metropolitalnym Konkursie Biblijnym i tym samym znalazł się w ścisłym gronie laureatów na poziomie województwa. To nie pierwszy już raz kiedy nasi uczniowie są laureatami w tym konkursie.

            Ponadto w Biblijnym Konkursie Plastycznym zostali wyróżnieni następujący uczniowie:

            w grupie 6-latków          I    miejsce zajęła   NADIA  WASILKE

                                                 III  miejsce zajęła   AMELIA  DARGACZ

            w grupie  kl I                 III    miejsce zajął   FABIAN  WASILKE

            w grupie kl. III                II    miejsce  zajął  MAKSYMILIAN  WASILKE

            A także w Gminnym Konkursie Recytatorskim Poezji Polskiej II miejsce zajęła Agata Andryskowska

            Natomiast 22 kwietnia odbył się Gminny Konurs Ekologiczny,w którym drużyna w składzie Karolina Kalkowska, Wiktoria Necel, Dominik Garzombkęzajęła IV miejsce.

                                              Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!