• Poznajemy Ziemię- Przyroda z eksperymentem

        • 05.02.2018r.
          • W Zoo

            W Zoo

            W połowie ferii zimowych, 05.02.2018 roku dzieci z Szkoły Podstawowej w Jeleńskiej Hucie wzięły udział w wycieczce do ZOO w Oliwie. Najpierw uczniowie uczestniczyli w lekcji o gadach. Atrakcją była możliwość pogłaskania, a nawet potrzymania żywego węża. Mogliśmy oglądać ZOO w zimowej szacie - ptaki, które nie odleciały (zwykle wyprawiające się jesienią aż do Afryki). Czaple - kiedyś też bojące się polskich zim - również ani myślały o ucieczce przed nią za morza. Teraz "przysiadają się" do stołów przygotowywanych dla pingwinów, licząc na to, że dostaną coś do zjedzenia. Nad domostwem pingwinów krążą mewy licząc na łatwy kąsek. Foki zachwycone chłodem popisywały się nurkowaniem w lodowatej wodzie. Gepard dzielnie brnął w głębokim śniegu. Pingwiny- przyzwyczajone do zimy humory dopisywały. Zwierzęta tak jak i my, miewają te same kłopoty z chłodami . Przeziębiają się, mogą się poślizgnąć i bywa, że potrzebują pomocy. Żyrafy, małpki, gady , słonie nie wychodzą o tej porze roku ze swoich ciepłych schronień.

                     

          • Robimy mydła

            Robimy mydła

            Mydła i detergenty to duża grupa środków chemicznych, które są różnie zbudowane i pełnią różne funkcje. Pasta do zębów, płyn do mycia szyb czy środek czyszczący rury - to wszystko środki myjące, chociaż pełnią tak zróżnicowane role. Jak to się dzieje, że mydło usuwa brud? W jaki sposób powstaje piana?  Podczas zajęć uczniowie przeprowadzają obserwacje i doświadczenia, dzięki którym dowiedują się czym jest napięcie powierzchniowe, z czego składa się mydło i dlaczego mydło myje. W trakcie zabawy ruchowej poznają pojęcie cząsteczki chemicznej oraz chemiczną budowę mydła. Dzieci samodzielne wykonają proste badania naukowe, w formie doświadczeń, prowadzących do odkrycia właściwości mydła. Efektem pracy zespołowej będą kule kąpielowe, jako przykład środka chemicznego wykorzystywanego w domu. 

        • 17-18.11.2017r.
          • Noc z eksperymentem Matematyka z Przyrodą

            Noc z eksperymentem Matematyka z Przyrodą

            Już po raz kolejny dzieci zmierzyły się z wyzwaniami podczas nocy z eksperymentem. Na boisku szkolnym w ciemnościach z latarką w ręku dzieci znajdowały punkty. Trasę w mroku pokonywało się dzięki rozwiązywaniu zadań matematycznych, które wyznaczały kierunek i odległość do następnego zadania i zmiany kierunku marszu. Później mierzyliśmy odległości na mapach za pomocą linijki i krzywomierza oraz porównywaliśmy odległości na mapach „po prostej” i jadąc drogami. Powtórzenie najważniejszych wiadomości o planetach, lot w kosmos i wylądowanie na planecie: „Kreatywność”, gdzie wszystko mogło się zdarzyć: dziwne rośliny, zwierzęta, raz ciepło raz zimno. Wszystkie trudności trzeba było pokonać, ale niestety największym problemem był brak wody.

        • 29-30.09.2017r.
          • Noc z eksperymentem

            Noc z eksperymentem

            Jeśli start, to dlaczego nie wybrać do tego celu rakiety? Zbudowaliśmy rakietę kosmiczną i polecieliśmy w przestrzeń, gdzie nic nam nie przeszkadzało w pokonywaniu kolejnych lat świetlnych. Żadnych gór ,tarcia, słupków drogowych, oporu powietrza. Dzieci najpierw dowiedziały się,  że kosmos jest raczej spory. Poznaliśmy  Układ Słoneczny i naszą gwiazdę Słońce Szybowaliśmy po niezmierzonych przestrzeniach kosmosu, a na jednej z planet spotkaliśmy kosmiczną Żabę, która zaprosiła nas do tańca – bardzo wyczerpującego Wieczorem wszyscy uczestnicy brali czynny udział w prezentacji: jak planety naszego Układu Słonecznego odbywają podróż wokół Słońca, według teorii: „Mikołaj Kopernik zatrzymał Słońce ruszył Ziemię”.

            Dzieci po wylądowaniu odnalazły list od Arkusa:

            „Nazywam się Arkus i jak już wiecie zamieszkuję planetę Polluks w Kosmosie. 
            Jakiś czas temu wybrałem się moją rakietą w kosmiczną podróż, gdyż chciałem poznać inne planety. Stało się jednak coś strasznego. Jedną z planet zamieszkuje piękna, 
            ale bardzo zła królowa Negacja, która uwięziła mnie na swojej planecie i zamknęła 
            w ciemnym labiryncie wiedzy. Mogę się z niego uwolnić tylko w jeden sposób. 
            Muszę rozwiązać trzy zadania. Problem w tym, że ja nigdy nie chodziłem do szkoły i nie wiem jak to zrobić. Kiedyś jednak słyszałem, że dzieci na planecie Ziemia są bardzo mądre, bo chodzą do szkoły i uczą się tam wielu mądrych i ciekawych rzeczy. 
            Dlatego proszę Was o pomoc. Pomożecie?” (
             dzieci chętnie pomogły Arkusowi poprzez rozwiązanie działań matematycznych i zagadek).

            Potem mogliśmy sobie go wyobrazić po przeczytaniu przez panią kolejnego listu od ARKUS w którym sam siebie opisywał.

            „Mam głowę w kształcie jajka. Uszy w kształcie trójkątów.
            Nos to malutki prostokąt, a oczy to dwie gwiazdeczki.
            Na głowie mam hełm. Mam szyję tak jak i Ty masz.
            Mam brzuszek i trzy ręce. Nogę mam jedną, ale bardzo grubą.
            Noszę gruby sweter i spodnie, no i oczywiście mam kosmiczny but, bo przecież jestem kosmitą.”
            Obserwowaliśmy niebo, zjedliśmy kolację, a po powrocie na Ziemię zmęczeni, ale zadowoleni  poszliśmy spać. Noc w śpiworach i na materacach z sali gimnastycznej także dostarczyła niezapomnianych wrażeń.. Sobotę rozpoczęliśmy od przypomnienia planet, każde z dzieci wykonało Układ Słoneczny z opisem, który dzieci laminowały z „Kosmiczną Żabką”. Podczas zajęć wykonane zostały rakiety – origami  To była nie tylko świetna zabawa, ale przede wszystkim nauka poprzez doświadczenie. W trakcie zajęć  poznaliśmy nie tylko wygląd planet na ekranie, ale również w jaki sposób krążą 

          • W krainie piratów czyli na tropie skarbów

            W krainie piratów czyli na tropie skarbów

            Podstawa to mapa. Dzieci zrobiły ją własnoręcznie, ponieważ jedna grupa schowała skarb a druga grupa miała go odszukać.  

            Na terenie, gdzie miała odbyć się zabawa w szukanie skarbów były charakterystyczne punkty, gdzie miały być ukryte skarby. Łatwo je nanieść na mapę, a dzieci szybko mogły zlokalizować miejsca ukrycia skarbów. U nas były to drzewa, rzeczka, skrzyżowanie. Dodatkowo przygotowano podpowiedzi jak dojść do tych miejsc. Skarbów było tyle, ile dzieci. Aby w zabawę zaangażować wszystkie dzieci, po kolei każdy uczestnik prowadził do swojego skarbu.

            Jednak, co najbardziej zdziwiło to to, że dzieci wcale nie były zainteresowane samym skarbem. Ważne było szukanie, ciekawa była mapa, którą rozchwytali w sekundę i przemierzanie drogi od punktu do punktu.

            Na zakończenie wszyscy razem krzyknęli gromkie A-hoj, ciesząc się ze znalezionego skarbu.

          • Noc z eksperymentem już po raz drugi- super!

            Noc z eksperymentem już po raz drugi- super!

            Ostatnie zajęcia z przyrody i sztuki odbyły się na świeżym powietrzu nad jeziorem Wysoka. Główny celem zajęć było badanie wody,  jak przetrwać w lesie. Czytaliśmy mity i zwyczaje słowiańskie, następnie wykorzystaliśmy różne rekwizyty i roślinność do przedstawienia ich wg pomysłowości i inspiracji dzieci. Po zajęciach ognisko i zabawa.

        • 10- 11.03 2017r.
          • Noc z eksperymentem

            Noc z eksperymentem

            Jeśli start to dlaczego nie wybrać do tego celu rakiety? Zbudowaliśmy rakietę kosmiczną i polecieliśmy w przestrzeń, gdzie nic nam nie przeszkadzało w pokonywaniu kolejnych lat świetlnych. Żadnych gór ,tarcia, słupków drogowych, oporu powietrza. Dzieci z grupy przyrodniczej dowiedziały się, że kosmos jest raczej spory. Poznaliśmy  Układ Słoneczny i naszą gwiazdę Słońce, polecieliśmy dalej spoglądając na naszą galaktykę „Drogę Mleczną” z odległości 100 000 lat świetlnych. Zbliżyliśmy się do innych galaktyk. Szybowaliśmy po niezmierzonych przestrzeniach kosmosu, a na jednej z planet spotkaliśmy kosmiczną Żabę.

            Zbudowaliśmy lunetę ,obserwowaliśmy niebo, zjedliśmy kosmiczną kolację, a po powrocie na Ziemię dzieci zmęczone, ale zadowolone  poszły spać. Przydały się śpiwory i materace z sali gimnastycznej. W sobotę 11.03.2017 po śniadaniu rozpoczęliśmy „majsterkowanie”, próbowaliśmy zbudować i wystrzelić trzy różne statki kosmiczne: pierwszy z zapałek , drugi z butelki, w której znajdowała się woda i trzeci  z napędem  gazowym powstałym w reakcji sody i octu. Nie wszystko się udało, ale takie są doświadczenia, czasami trzeba wielu prób by osiągnąć cel.